V Bezručově chatě na Lysé hoře bude stůl z Hlučína

Bezručova chata se bude slavnostně otevírat v sobotu 5. září. Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd se tak vrátí objekt Klubu českých turistů, jenž lehl popelem v roce 1978. Jeden ze stolů, jenž bude v interiéru, je darem města Hlučína, které na něm bude mít svou cedulku.

Bezručova chata se bude slavnostně otevírat v sobotu 5. září. Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd se tak vrátí objekt Klubu českých turistů, jenž lehl popelem v roce 1978. Jeden ze stolů, jenž bude v interiéru, je darem města Hlučína, které na něm bude mít svou cedulku. 
"Lysá hora je chloubou celého regionu, tak trochu jeho symbolem. Miří tam turisté i z Hlučínska. Rozhodli jsme se proto také alespoň dílečkem přispět k tomu, aby byla Bezručova chata novou chloubou tohoto kraje," řekl starosta Pavel Paschek. Radní Hlučína se proto rozhodli přidat se ke spoustě dárců a zareagovali na výzvu iniciátorů obnovy Bezručovy chaty. Koupili jeden z masivních dřevěných stolů, který přišel na 6 tisic korun.
O obnovu Bezručovy chaty turisté usilovali po celou dobu od jejího zničení. V posledních pěti letech uspořádali veřejné sbírky, do kterých lidé přispěli celkem 5,5 miliony koruny. Původní rozpočet na stavbu Bezručovy chaty byl 56 milionů korun, nakonec se jí podařilo vybudovat za 29 milionů. Turisté a další nadšenci na ní odpracovali tisíce hodin, firmy i jednotlivci věnovali množství stavebního materiálu i různého vybavení. „Každá koupelna v chatě je jiná, protože jsme kachličky dostali od různých dárců,“ vysvětlil na příkladu vedoucí technické sekce Klubu českých turistů Jiří Stejskalík, který celou výstavbu koordinuje.
Zvenku je nová turistická chata přesnou replikou původního objektu, navíc má jen terasu. Ovšem uvnitř vypadá zcela jinak, aby vyhovovala nejen hygienickým a bezpečnostním předpisům, ale také požadavkům doby. Je v ní restaurace a také menší bufet, který nahradí současnou oblíbenou občerstvovnu Šantán. Každý z šesti pokojů má vlastní sociální zařízení. Součástí objektu jsou i další prostory pro nocování, byt správce, informační centrum a audiovizuální sál, který chtějí turisté využívat hlavně pro osvětu. Na střeše je umístěn fotovoltaika, která bude chatu zásobovat energií. Unikátní je systém vytápění tepelným čerpadlem. Objekt je zateplený, takže i při loňských venkovních – 17° Celsia bylo uvnitř příjemných 21 stupňů.
Ještě v srpnu stihli turisté u chaty postavit boží muka, která nahrazují kapli, jež kdysi stávala na vrcholku Lysé hory. „Na původním místě už se postavit nedala, tam je dnes triangulační bod. Těžko říct, zda je to pravda, nebo jenom pověst, ale traduje se, že do kaple nějakým způsobem vběhl kůň,kterého pak nemohli dostat ven. Proto ji museli zbourat,“ doplnil Jiří Stejskalík.
Zda po svém slavnostním otevření najede Bezručova chata definitivně na běžný provoz, takže si návštěvníci dají třeba 6. září čaj s rumem v její knajpě, jak bufet nazývá Jiří Stejskalík, zatím není jisté. „Pro zahájení běžného provozu nám chybí splnit některé podmínky, například ještě nemáme hotovy všechny terénní úpravy. Zatím nevíme, zda je zvládneme, je to hlavně otázka peněz. Chybí nám ještě tak milion korun,“ prozradil Jiří Stejskalík.
Dárci ale stále přispívají jak finančně, tak různým materiálem. „Nejvíce zpočátku pomohl Moravskoslezský kraj, který hned na počátku přispěl 10 miliony korun. Bez něj bychom stavbu vůbec nerozběhli. Vstřícná byla mnohá města a obce," konstatoval Jiří Stejskalík.

Vytvořeno 3.9.2015 | přečteno 136x
load