Aktuality

Svatováclavský hudební festival  chystá v září 29 koncertů špičkových českých interpretů
27.08.2020

Svatováclavský hudební festival chystá v září 29 koncertů špičkových českých interpretů

Tradičně velkolepou hudební přehlídku nabídne ve dnech 3. – 28. září 2020 již 17. ročník Svatováclavského hudebního festivalu (SHF). 

Do hlučínského kostela sv. Jana Křtitele letos zavítá představit triové sonáty českého barokního mistra Jana Dismase Zelenky v podání souboru Haydn Ensemble. Na středečním koncertu 16. září 2020 (18 hodin) vystoupí i mezinárodně uznávaný fagotista České filharmonie Martin Petrák (umělecký vedoucí ansámblu), který představí svou virtuozitu v průběhu Zelenkovy páté sonáty.Vychází nová kniha Anny Malchárkové
26.08.2020

Vychází nová kniha Anny Malchárkové

Vychází nová kniha Anny Malchárkové pod názvem „Zapadlé dny“. Autorka v ní popisuje dnes již zašlé hlučínské tradice a zvyky, které jsou úzce spjaty s křesťanskými svátky. Kniha je rozdělena do čtyř kapitol podle ročních období. V kruhu tradiční rodiny prožijeme s dětmi celý kalendářní rok od příchodů Tří králů, draní peří, masopust, přes postní dobu až do Velikonoc. Pak přichází léto, poutě, žně a postupně přejdeme do mlžného podzimu bohatého na úrodu. Ke konci roku čekáme na svatého Mikuláše, budeme slavit Vánoce a rozloučíme se na Silvestra. Ve vyprávění nebude chybět ani svatba, pohřeb, zabijačka a další zvyklosti, dnes už téměř nepoužívané a zapomenuté. Součástí knihy jsou i pohádky, které vždy k dětem patřily.

Kniha mladým přiblíží dobu nedávno minulou a pamětníky vrátí o mnoho let zpátky do dětství. 

Knihu zakoupíte od 11. září v Informačním centru v Hlučíně.

Lenka Osmančíková, Sdružení obcí Hlučínska

Přijďte na den otevřených dveří Ateliéru Viridian
25.08.2020

Přijďte na den otevřených dveří Ateliéru Viridian

Ve středu 26. srpna 2020 bude od 9 do 20 hodin Den otevřených dveří v Ateliéru Viridian.

Přijměte pozvání do nevelkého, ale velmi útulného ateliéru, který sdružuje kreativní lidi z širokého okolí a dokonce i ze zahraničí. Ateliér Viridian vznikl v roce 1997 v Ostravě jako první ateliér v republice, který nabídl kurzy kresby, malby a grafiky dospělým zájemcům. Od svého založení přináší Viridian nejrůznější akce a výstavy pro veřejnost, které jsou zaměřeny nejen na umění, ale také na ochranu přírody. Kromě jiného rozpoutal Viridian celorepublikovou vlnu odporu proti týrání psů v množírnách a týrání zvířat vůbec.

Zdroj a více informací: www.viridian.cz


Sanace Hlučínského jezera zahájena
11.08.2020

Sanace Hlučínského jezera zahájena

Stavební práce na projektu „Sanace, rekultivace a revitalizace území po těžbě štěrkopísku
u Hlučína – I. etapa“
započala společnost Gardenline s.r.o. v souladu se smlouvou s Ministerstvem financí ČR dne 27. července 2020. Aktuální práce však do 6. září 2020 výrazně neomezí provoz na Hlučínském jezeře. Od 1. září 2020 bude omezen provoz na ulici Jahodová a také bude omezena již značná část oploceného sportovně-rekreačního areálu Hlučínského jezera. „Poslední akcí tohoto roku, jež bude pořádána u restaurace Nová Laguna na břehu Hlučínského jezera, bude festival sCoro Štěrkovna v termínu 18. a 19. září 2020. Do sportovně-rekreačního areálu vstup již nebude možný,“ sdělil starosta Pavel Paschek.


sCoro Štěrkovna v Hlučíně nabídne Dyka a Müllera
06.08.2020

sCoro Štěrkovna v Hlučíně nabídne Dyka a Müllera

Milovníci hudby, léta a festivalové atmosféry mají zase jeden důvod k radosti. Hudební festival sCoro Štěrkovna, který má být malou náhradou za přesunutý ročník oblíbeného festivalu Štěrkovna Open Music, nabídne na břehu jezera v Hlučíně na Opavsku 18. a 19. září řadu zvučných jmen české a slovenské hudební scény. Role hlavních hvězd obstarají Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a legendární Richard Müller. 


Kam s odpady v Hlučíně
04.08.2020

Kam s odpady v Hlučíně

Město Hlučín v rámci systému nakládání s komunálními odpady odpady třídí, aby mohly být v maximální míře dále využívány. Žádáme občany, aby odpady byly ukládány pouze do kontejnerů a ne okolo nich. To, že jsou zpevněné plochy okolo kontejnerů ohrazeny, je zejména z estetického důvodu ale neznamená to, že je to jeden velký odpadkový koš a že se okolo kontejnerů mohou hromadit odpady a odpadky. Jaké že je letní noční obloha nad Hlučínem?
30.07.2020

Jaké že je letní noční obloha nad Hlučínem?

Ti, kteří budou během prázdnin poprvé spát pod širákem, někde za městem, kde není světelné znečištění, budou určitě překvapeni z nesmírné vesmírné hlubiny. K pozorování nebudete potřebovat dalekohled, stačí nechat oči přivyknout na tmu (při tomto procesu se zorničky co nejvíce rozšíří, aby jimi mohlo proniknout co nejvíce světla) a můžete se vrátit do starověku.

Přelaďte včas na nový signál DVB-T2
28.07.2020

Přelaďte včas na nový signál DVB-T2

Přeladění na nový digitální signál DVB-T2 se postupně dotkne všech domácností, které přijímají vysílaní pomocí venkovní či klasické antény nebo společné antény pro bytové domy. Již 27. srpna 2020 vypnou své stávající vysílání ve standardu DVB-T vysílače i v Moravskoslezském kraji.

Úřad práce ČR se distancuje od neoficiálních webových stránek
27.07.2020

Úřad práce ČR se distancuje od neoficiálních webových stránek

Vzhledem k tomu, že se množí stížnosti a upozornění na obsah internetových stránek, které se tváří jako webové stránky Úřadu práce ČR, považuje ÚP ČR za nutné sdělit k tomu následující:

Veškeré informace spojené s výkonem agendy spadající do jeho působnosti zveřejňuje Úřad práce ČR pravidelně na jediné oficiální webové stránce www.uradprace.cz a na portálu Ministerstva práce a sociálních věcí (www.mpsv.cz).

Za informace a sdělení, která uvádí provozovatelé jiných stránek (např. www.uradyprace.org, www.upcr.cz, www.urad-prace.cz, www.uradpraceteplice.cz, www.uradpracebrno.cz, www.uradpracechomutov.cz, www.uradpracemost.cz, www.uradpraceopava.cz), Úřad práce ČR nezodpovídá a nemá s nimi nic společného. Tudíž ani neručí za jejich obsah, který mnohdy není aktuální.

Kateřina Beránková, tisková mluvčí ÚP ČR


Velkoobjemový odpad patří do sběrného dvora
24.07.2020

Velkoobjemový odpad patří do sběrného dvora

Stále znovu a znovu se u kontejnerů na komunální nebo separovaný odpad objevují velké kusy odpadů (nábytek, umyvadla, záchody, pytle s odpady a podobně). Informujeme občany, že celoročně lze veškerý velkoobjemový odpad ukládat na sběrný dvůr na ulici Markvartovická. Tato služba je ale určena pouze občanům Hlučína, ne však firmám!

V kontejnerech na separovaný odpad se odpad (kartony, krabice, plastové lahve a další) často vůbec nemačká, kontejnery se tedy brzy zaplní a lidé pak dávají odpad vedle kontejnerů. Technické služby musí několikrát týdně okolí kontejnerů uklízet a Městský úřad Hlučín samozřejmě tuto službu musí platit. Žádáme občany, aby odpady nedávali mimo kontejnery, odpady stlačovaly a důsledně třídili.


Zapojte se do transformace oblasti POHO2030
23.07.2020

Zapojte se do transformace oblasti POHO2030

Vážení obyvatelé kraje,

už více než rok s kolegy pracujeme na programu POHO2030, programu obnovy oblasti známé jako pohornická krajina Karvinska, oblasti mezi městy Karviná, Havířov a Orlová. 

Netvoříme neviditelný program ani něco do šuplíku. Tvoříme program pro obyvatele Moravskoslezského kraje, pro ty, kteří v území žijí, pracují nebo tráví volný čas. Ale i pro Vás všechny, kteří možná v této chvíli máte na oblast svůj názor. Jsme hluboce přesvědčeni, že oblast pohornické krajiny Karvinska má veliký a dosud ne v plné míře využitý potenciál pro rozvoj.

Ohlédnutí za Festivalem kultury a hlučínských řemesel 2020
21.07.2020

Ohlédnutí za Festivalem kultury a hlučínských řemesel 2020

Mírové náměstí v Hlučíně hostilo v neděli 12. července již podvanácté Festival kultury a hlučínských řemesel. Vystoupení folklorních a tanečních souborů a kapel přilákalo na náměstí několik stovek diváků, kteří se tak mohli zaposlouchat a zatančit si v rytmu známých českých i zahraničních písní.


novější1 [...] 20 [...] 37 38 39 40 41 42 43 [...] 60 [...] 80 [...] 100 [...] 106 starší
load