Sběr použitých potravinářských olejů a tuků ve městě Hlučíně byl zahájen

Ve městě, kromě dvora technických služeb, je nyní umístěno celkem 11 zelených nádob o objemu 240 l na použité potravinářské oleje. Oleje se do nich ukládají v použitých PET lahvích nebo jiných plastových obalech, nikdy se nevylévají přímo do sběrné nádoby.

Pronájem nádob, svoz olejů a tuků a jejich další zpracování zajišťuje firma EKO-PF s.r.o., se kterou město Hlučín uzavřelo smlouvu. Tato společnost již sbírá použité oleje téměř v 600 dalších obcích a městech.

Záměrem města je, aby použité oleje nekončily tak jako dosud v záchodech a tedy v kanalizaci, která je tuky zanášena, nebo v komunálním odpadu. Po ochlazení oleje totiž vznikají v kanalizaci nánosy, které brání volnému průtoku vody a způsobují také potíže v čistírně odpadních vod. Tuky se také v kanalizaci částečně rozkládají a vznikají mastné kyseliny, které způsobují i větší korozi potrubí.  A do směsného komunálního odpadu použité oleje rovněž nepatří.

Tuky, které se sběrem získají se budou předávat k dalšímu zpracování. Sebrané tuky a oleje se dále čistí a používají se pak např. jako přídavek do biopaliv.

Nádoby na oleje a tuky budou vyprazdňovány cca za 2-3 měsíce, což je běžný interval pro naplnění nádoby. Pokud by byla někde nádoba naplněna dříve, bude zajištěno její vyprázdnění i mimo tento interval.

Jsme přesvědčeni, že přistavení sběrných nádob na použité oleje je dalším krokem k optimalizaci odpadového hospodářství ve městě Hlučíně a příspěvek k ochraně životního prostředí i městské kanalizace.

 

Přehled míst, kde budou nádoby přistaveny:

 

1. Hlučín, ul, Hornická za školní družinou

2. Hlučín, ul. Severní, u točny autobusu 56

3. Hlučín, ul. J. Nerudy – u obchodu

4. Hlučín, centrum za DM

5. Hlučín, ul. Tyršova u garáží

6. Hlučín, ul. J. Seiferta 7

7. Hlučín, ul. Dukelská

8. Hlučín, křižovatka ul. Okrajová a Rovniny

9. Hlučín-Bobrovníky, ul. Požárnická - Jednoty

10. Hlučín-Darkovičky, u Jednoty

11. Hlučín, ul. Vinohradská – u obchodu

12. Hlučín, ul. Markvartovická, Dvůr společnosti TS Hlučín s.r.o. - 2 nádoby


 nádoba olejeVytvořeno 22.1.2019 13:19:51 | přečteno 1255x | sona.praskova
load