ZAZNÍ KRÁSA BAROKNÍ ITÁLIE

Shf2022 (1)

Jedinečné okamžiky v rámci svého motta „koncert v kostele je zážitek“ slibuje jeden z pěti největších festivalů klasické hudby v Česku, Svatováclavský hudební festival (SHF). Jeho 19. ročník proběhne od 2. do 28. září a nabídne 33 koncertů po celém Moravskoslezském kraji. VIVALDI / HÄNDEL / TARTINI – Souboj titánů. Pondělí 5. 9. 2022, 18:00, Hlučín – Kostel sv. Jana Křtitele.

Uvede nejen špičkově interpretovanou duchovní a tzv. starou hudbu, ale i jazz. SHF bude 2. září tradičně zahájen v ostravské Katedrále Božského Spasitele, letos Mozartovou Velkou mší c moll a „Lineckou symfonií“ v podání PKF - Prague Philharmonia v nastudování dirigenta Václava Lukse, společně s Českým filharmonickým sborem Brno a prvotřídními sólisty v čele se Simonou Šaturovou. Během zářijového hudebního maratonu se představí prestižní festivalová rezidenční tělesa Collegium 1704, Collegium Marianum, ale i nejlepší český basbarytonista Adam Plachetka, performerka a varhanice Katta, pěvkyně Hana Blažíková, Bennewitzovo a Zemlinského kvarteto, ze zahraničních umělců pak NFM Vratislavská filharmonie, maďarský žesťový soubor In Medias Brass, belgické Goeyvaerts String Trio či francouzský renesanční soubor La Quinta Pars. Letošní ročník bude korunován Operním gala jedné z vůbec nejlepších mezzosopranistek světa, lotyšské divy Elīny Garanči (Vídeňská státní opera, Metropolitní opera New York atd.). Závěrečný „svatováclavský“ koncert bude letos věnován dramatické kantátě Svatební košile Antonína Dvořáka (Katedrála Božského Spasitele). Pod taktovkou Tomáše Braunera vystoupí Filharmonie Hradec Králové, Český filharmonický sbor Brno a sólistický trojlístek Pavla Vykopalová, Richard Samek a Svatopluk Sem. 

Krásy barokní Itálie představí na SHF hned několik špičkových umělců, počínaje rezidenčním ansámblem Collegium Marianum s nejlepší českou hráčkou na barokní housle Lenkou Torgersen a fenomenální flétnistkou Janou Semerádovou. Jejich program „Vivaldi / Händel / Tartini – Souboj titánů“ otevírá hudební kolbiště, ve kterém se utkají jak opravdoví mistři skladatelé, tak i interpreti jejich virtuózních děl. Vstupné: 250 Kč / 180 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P, děti do 15 let).

Více na www.shf.cz. 

CollegiumMarianum 3CollegiumMarianum 12Semeradova 6
Vytvořeno 22.8.2022 | přečteno 476x | skulinova@hlucin
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load