VARHANÍCI Z CELÉHO SVĚTA SE SJEDOU DO OPAVY A HLUČÍNA

DSC 5237

Na šestidenní koncertní maraton se mohou těšit příznivci duchovní a varhanní hudby. Město Opava a Hlučín ožijí v posledních říjnových dnech v rámci XXI. ročníku Mezinárodní varhanní soutěže Petra Ebena varhanním mládím. 

Sjedou se zde ti nejlepší mladí varhaníci z celého světa. V letošním roce jde už o jednadvacátý ročník soutěže. Ta je otevřena zájemcům ze všech zemí, jejichž věk nepřesáhne ke dni zahájení soutěžního klání 32 let. 

Vlastní soutěž se uskuteční od 24. do 29. října v Opavě a Hlučíně. 

Mladí varhaníci zahrají na čtyřech místech a na čtyřech různých typech varhan. První kolo tříkolové vyřazovací soutěže v interpretaci se uskuteční v koncertním sále Knihovny Petra Bezruče v Opavě, ve druhém kole mladí hudebníci rozezní varhany hlučínského kostela sv. Jana Křtitele a ve třetím kole tóny královského nástroje zaplní prostory kostela sv. Vojtěcha v Opavě. Interpretační soutěž doplní také tradiční soutěž v improvizaci, která je věnovaná památce varhaníka, improvizátora a jednoho ze zakladatelů soutěže Aleše Rybky a odehraje se v opavské konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie. 

Vrcholem celé soutěže pak bude 29. října v 18 hodin koncert vítězů v kostele sv. Vojtěcha v Opavě, kde hudebníci převezmou ceny a vystoupí s programem stanoveným porotou.

Sedmičlennou porotu, jež bude umělecké výkony hodnotit, tvoří špičkoví odborníci, pedagogové a interpreti z Polska, České republiky, Francie, Švýcarska, Německa a Slovenska. Předsedat jí bude varhanní virtuos a pedagog Akademii muzycznej Karola Szymanowského v Katovicích Julian Gembalski, nositel významného ocenění – medaile „pro Ecclesia et Pontifice" papeže Jana Pavla II. 

O umožnění a realizaci druhého kola této prestižní mezinárodní varhanní soutěže na jedinečné replice barokního nástroje v hlučínském kostele sv. Jana Křtitele se zasloužil administrátor římskokatolické farnosti Hlučín Mgr. Petr Rak, ThLic. ve spolupráci s městem Hlučínem a Základní uměleckou školou Hlučín. Příprava soutěžních výkonů (registrace a akustická zkouška) postupujících kandidátů druhého kola soutěže bude probíhat v kostele sv. Jana Křtitele 26. října od 8 do 18 hodin, vlastní soutěžní výkony pak zazní 27. října od 8 do 18 hodin. Soutěž bude přístupná veřejnosti.

Zdroj: Hlučínské noviny

Autor: Jiří Čech, Fakulta umění OU v Ostravě, Lidová konzervatoř v Ostravě

varhanni soutez


Vytvořeno 17.10.2022 8:54:55 | přečteno 343x | konecna@hlucin
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load