Úředníci nechali auta doma

Den bez aut 2016, autor: Ivana Gračková

I bez aut se dá žít, sdělovali ve středu 21. září úředníci hlučínské radnice občanům města. Vzali si na to speciální zelená trička a někteří i speciální dopravní prostředky. Dne bez aut se zúčastnilo 63 úředníků Městského úřadu Hlučín. Je to jen o tři více než loni, ale akce se začíná řadit mezi ty oblíbené. 

Hlučín se do Dne bez aut zapojil již potřetí a také letos spolupracoval s Moravskoslezským krajem, který je rovněž zapojen do Místní agendy 21 a projektu Zdravý kraj či obec.
"Někteří úředníci přijeli na kole, další přišli pěšky nebo využili městskou hromadnou dopravu. Náš starosta Pavel Paschek zvolil dokonce zcela netradiční dopravní prostředek a dorazil na radnici na koloběžce, Každopádně všichni se rozhodli aspoň pro jeden den nechat auto v garáži a ukázat, že i bez něj to jde," řekla organizátorka akce Tereza Šimánková, koordinátorka Zdravého města Hlučín. Všichni úředníci, kteří se zapojili, měli na sobě zelená trika, takže radnice se ve středu celá zelenala. 
"Občané, kteří úřad v středu navštívili, se nás ptali, proč jsme všichni v zelených tričkách. A to je přesně to, o co v téhle akci jde: říct lidem, že i bez každodenního používání aut se dá žít," doplnila Tereza Šimánková. 
K iniciativě Moravskoslezského kraje, který pořádá Den bez aut už po páté vždy v rámci Týdne mobility, se letos vedle Hlučína připojila také města Kopřivnice, Krnov, Opava a Frenštát pod Radhoštěm. Letošní téma „Chytrá a udržitelná mobilita - investice pro Evropu“ s heslem „Chytrá a čistá mobilita. Silná ekonomika“ vybízí k úvaze nad volbou dopravy, která může znamenat úsporu peněz pro každého občana za auto a pohonné hmoty, samozřejmě vedle toho, že omezení osobní automobilové dopravy je vždy příspěvkem k čistějšímu životnímu prostředí. 
„Uspořit mohou i municipality prostřednictvím kvalitního dopravního plánování, využitím nových informačních technologií a využitím vozidel s alternativním pohonem, jako jsou elektřina nebo stlačený zemní plyn. Uspořené finanční prostředky mohou pak směřovat do jiných oblastí pro další zkvalitňovaní života obyvatel,“ řekl náměstek hejtmana Daniel Havlík.
„Akci Na úřad bez auta! pořádáme již popáté. Můžu říct, že se pro nás stala již tradicí. Jsem také rád, že stejně jako vloni i letos se do této kampaně zapojila i okolní města. Nově se k akci připojila i řada našich příspěvkových organizací. Letošní téma chytré a udržitelné mobility je pro Moravskoslezský kraj velmi aktuální. Je to totiž jeden z nosných pilířů krajských aktivit při vytváření podmínek pro vznik pilotního chytrého regionu v ČR. Jeho cílem je zlepšení kvality života a životního prostředí nejen cestou postupné integrace inteligentních technologií, ale i koordinací a motivací měst a obcí v kraji,“ řekl Tomáš Kotyza, ředitel krajského úřadu, pro kterého jízda do práce na kole nebyla tento den žádnou výjimkou.
Vytvořeno 22.9.2016 15:29:19 | přečteno 424x
Štítky: aktualita
 
load