PŘIJĎTE SE SEZNÁMIT S PARKOUREM NA ROVNINÁCH

DSC 9495

Mladé pohybové umění (parkour), které vzniklo na předměstí Paříže na konci 80. let, našlo své zázemí na hlučínských Rovninách. Parkourové sportoviště je jednou ze součástí volnočasového parku na Rovninách, který nabízí i in--line dráhu a workoutové hřiště. „Věřím, že jde o ideální prostor pro trávení volného času dětí a mládeže a budou si ho náležitě užívat. Jsem rád, že se z městského rozpočtu bude ještě v letošním roce realizovat i druhá etapa projektu, a to dětské hřiště,” podotkl starosta města Pavel Paschek. Do vybudování zázemí parku, které realizovala firma Tomáš Straub s.r.o., investovalo město Hlučín ze svého rozpočtu přes 6 milionů korun. „S ohledem na přínosnost nové aktivity, která je určena starším dětem a mládeži, jsme s vybudováním zázemí pro parkour neváhali”, uvedla místostarostka města Petra Řezáčová. Slavnostní otevření, na které zveme i širokou veřejnost, se uskuteční 9. června od 13 hodin.


DSC 9466 DSC 9523 DSC 9416 DSC 9431

Výstavbu hřiště inicioval Patrik Gabryš, zakladatel a trenér ADD lead: „Výstavbu hřiště jsme navrhli teprve před pár měsíci. S městem byla skvělá domluva a především šlo vše hladce a rychle. To u těchto projektů nebývá úplně zvykem,” sdělil Patrik Gabryš.

Cílem parkouru je komplexní rozvoj osobnosti jak po fyzické, tak i mentální stránce. V podstatě jde o pohybový trénink, zaměřený na překonávání překážek a zvládání náročných situací. Parkourový pohyb se tak sestává z kombinace běhu, skoků, přeskoků, lezení, pohybu po čtyřech, aj. Mentalitou je pak parkour blízký tradičním bojovým uměním. Nejde však o boj s někým, ale spíše s něčím. S překážkami, popřípadě se sebou samým. Základem zůstává fyzický trénink, na kterém se staví rozvoj technik. Vrcholem pomyslné pyramidy je pak práce se svou psychikou. Parkour řeší budování sebevědomí, sebedůvěry, vůle, motivace, učí konstruktivnímu čelení strachu a trénuje schopnost koncentrace a stabilizace celkové osobnosti člověka.

V Hlučíně působí klub ADD lead již přes 5 let. Klub pravidelně trénuje na ZŠ Rovniny. Pro děti ve věku od 6 do 9 let ve středy v čase od 15 do 16 hodin, pro ty od 10 let pak ve středy od 16 do 17:30 hodin. Pořádá i soustředění a v plánu jsou i příměstské tábory. Bližší informace jsou k dispozici na www.add-lead.cz. A jak sám pan Gabryš uvádí: „Parkour je dětem blízký kvůli jeho přirozenosti. Dělaly by jej i bez nás. My jim jen ukazujeme, co všechno je možné a co mohou vyzkoušet. A samozřejmě dbáme na to, aby z tréninku odešli celí.”

PROGRAM SLAVNOSTNÍHO OTEVŘENÍ:

13:00 - Oficiální otevření hřiště

13:15 - Exhibice

13:30 - Komentovaná prohlídka hřiště 

14:00 - Workshop

15:15 - Závod o ceny 

16:15 - Volný trénink


V případě nepříznivého počasí bude akce přesunuta na jiný termín.

ikona souboruPARKOUROVÉ SPORTOVIŠTĚ - NÁVŠTĚVNÍ ŘÁD.pdf

Vytvořeno 6.6.2022 10:28:05 - aktualizováno 6.6.2022 11:19:02 | přečteno 284x | skulinova@hlucin
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load