POMOZTE S NÁMI LIDEM NA UKRAJINĚ

podpora Ukrajiny
Centrum pomoci Ukrajinězajišťuje na Hlučínsku aktivity, jejichž cílem je zajistit materiál pro humanitární pomoc, která bude dopravena na Ukrajinu; zajistit materiální pomoc uprchlíkům v nouzi, kteří přicházeji do regionu Hlučínska; zajistit kurzy češtiny pro dospělé uprchlíky a usnadnit jim tak vstup na trh práce; zajistit informovanost uprchlíků, kteří plánují zůstat na Hlučínsku. Centrum pomoci Ukrajině podporuje město Hlučín, Farnost Hlučín a Muzeum Hlučínska. 

ikona souboruZtratili jste kontakt se svou rodinou.pdf

ikona souboruUP-letak-Ukrajina-A4-CZ-cerven2022-doplnovaci.pdf

ikona souboruUP-letak-Ukrajina-A4-cerven-2022-UKR-doplnovaci.pdf

Centrum pomoci Ukrajině cze

Centrum pomoci Ukrajině ukr

Kontakty na pracovníky Centra pomoci Ukrajině:
Daniela Sehnalová (česky a anglicky), 732 296 447
Olena Kovryzhko (ukrajinsky a anglicky), 732 296 427

Materiální sbírka 

Co sbíráme?

Potraviny: trvanlivé mléko, konzervy (masové, rybí, rajčatový protlak), ovesné vločky, dětská výživa, rýže, těstoviny, přesnídávky, olej, bulgur, džem/marmeláda, sirup, vejce, luštěniny, paštiky, piškoty, sušenky, brambory, mrkev, řepa, instantní jídla, trvanlivé mléko, káva, čaj
Drogerie: gumové a jednorázové rukavice, čisticí prostředky (nádobí, WC, podlahy), dezinfekce, pytle na odpad, mýdla na ruční praní, papírové kapesníky, pleny pro děti, vlhčené ubrousky, mýdla, šampóny, dámské hygienické vložky, toaletní papír
Zdravotnický materiál: obvazy, náplasti, obinadla, termofolie, trojcípé šátky, cívkové náplasti

Kde a kdy můžete darovat?

Dřevěný stánek na Mírovém náměstí v Hlučíně, každý pracovní den od 13:00- 17:00 hod. 

Dvůr Obecního úřadu v Ludgeřovicích, pondělí a středa 15:00-17:30, pátek 10:00-12:00 hod. 

V případě, že hodláte uspořádat sbírku ve svém okolí a darovat výtěžek Centru pomoci, obraťte se prosím na pracovníky Centra. 

Komu pomůže výtěžek? 

Hlavní část výtěžku bude v rámci humanitární pomoci dopravena na Ukrajinu lidem, kteří se rozhodli zatím svou zemi neopustit. Charita Hlučín v této oblasti úzce spolupracuje s Diecézní Charitou ostravskou-opavskou. Menší část výtěžku pak bude využita pro uprchlíky na Hlučínsku, kteří se ocitli v nouzi a potřebují okamžitou pomoc. 

Kurzy češtiny 

Gymnázium Josefa Kainara, Hlučín, p. o. Moravskoslezského kraje bude realizovat od 25. dubna 2022 kurz českého jazyka pro dospělé. Výuka bude probíhat vždy v pondělky od 15 do 16:30 hodin. Kurz je určen pro osoby připravující se na vstup na trh práce či již pracující. Do kurzu je možno účastníky přijímat průběžně. V případě zájmu je možné kontaktovat paní Sylvu Brixovou na emailu mail@ghlucin.cz, telefon 553 876 030.

Pro uprchlíky zůstávající na Hlučínsku jsou ve spolupráci se ZŠ Hlučín Rovniny připraveny kurzy českého jazyka. Hlásit se je možné na kontaktu: Olena Kovryzhko, 732 296 427. Kapacita je omezená. 

Курси чеської мови в Ровнінській початковій школі

 Курс призначений для дорослих біженців, які проживають у Глучині та найближчих околицях.  Мета – сприяти інтеграції біженців та надати їм можливість якнайшвидше отримати роботу.

 Перший урок відбудеться 21 квітня 2022 р. Уроки завжди будуть по понеділках і четвергах з 17:00 до 18:00. Якщо у вашому районі є біженці, які бажають записатися на курси, надайте їм номер телефону нашої колеги по благодійності пані Олени Коврижко - 732 296 427; +38096 654 65 68.

Rada města Hlučína se znepokojením sleduje vyhrocenou situaci na území svrchovaného státu Ukrajina. Největší obavy jsou směřovány k civilním osobám. Proto se rozhodla činit takové kroky, které by ve spolupráci s Charitou Hlučín a dalšími organizacemi vedly k zajištění materiální či finanční pomoci těmto osobám. Pomozte i vy lidem zasaženým válkou: č. ú.: 2800779701/2010, VS: 222 - Pomoc obětem konfliktu.

Nabídka domácí hospicové péče pro lidi, kteří uprchli před válkou z Ukrajiny:

Domácí hospice poskytují odbornou zdravotní péči v domácím prostředí pacienta. Jedná se o zdravotní službu poskytovanou lékaři a kvalifikovanými zdravotními sestrami. Součástí péče je i psychologická či duchovní podpora rodiny a pomoc s praktickými záležitostmi, která tato situace s sebou přináší. Služby mobilních hospiců jsou součástí zdravotní péče garantované státem. Tým hospice dojíždí za pacientem do místa, kde pacient žije, a poskytuje péči ve spolupráci s dalšími členy rodiny, aby nemocný mohl důstojně zemřít v domácím prostředí, a to i na ubytovně či v jiném krátkodobém či dočasném ubytování. Pro koho je péče určena? ● Pro umírající pacienty a pacienty v posledním stádiu onemocnění (dospělí i děti), kteří chtějí i přes těžkou nemoc strávit poslední dny a týdny společně se svými blízkými. Jak péče vypadá? ● Je nutná přítomnost pečujícího (rodinného příslušníka či osoby blízké) 24 hodin denně. ● Pacienta pravidelně navštěvuje zdravotník, k dispozici je zdravotní pohotovost na telefonu (24 hodin denně/7 dní v týdnu). ● Zdravotníci zajistí pro pacienta potřebné léky a i zapůjčí pomůcky, které usnadní péči o nemocného. ● Je možné využít služeb sociálního pracovníka, psychologa, duchovního nebo dobrovolníků. ● Péče zahrnuje i podporu rodiny po úmrtí pacienta. Kolik služby stojí? Zdravotní pojištění získávají osoby prchající před válkou z Ukrajiny zároveň s tzv. vízem strpění. Zdravotní služby hospiců jsou v rámci zdravotního pojištění zdarma, další služby související s péčí mohou být zpoplatněny (cca 100 - 400 Kč za den péče). Přesné podmínky s vámi vždy předem domluví zvolený hospic a budou vždy uvedeny ve smlouvě o péči, na základě které jsou služby poskytovány. Kde hledat domácí hospic? Konkrétní hospic je třeba vyhledat co nejblíže místu vašeho pobytu, aby zdravotníci mohli za pacientem dojíždět, kdykoliv bude třeba. Pomoci vám může seznam hospiců na www.mobilnihospice.cz. Nebo můžete napsat e-mail na info@mobilnihospice.cz.

ikona souboruLeták černobílý mobilní hospice v UKR, RUS.pdf

ikona souboruletacek_Heimstaden_byty.pdf

ikona souboruLeták barevný mobilní hospice v UKR, RUS (1).pdf

Vytvořeno 25.2.2022 11:00:29 - aktualizováno 17.6.2022 11:34:51 | přečteno 1192x | skulinova@hlucin
Štítky: slider , aktualita , sdílení_fb_tw
 
load