Město Hlučín

Oficiální stránky města Hlučín

Vyhledávání

Kategorie sekce

Po dvou tělocvičnách chce Hlučín novou halu, řekli lidé na veřejném fóru

Veřejné fórum v březnu 2017, autor: Ivana Gračková

Více jak stovka občanů se sešla na veřejném fóru, které se konalo v úterý 21. března v Kulturním domě Hlučín. 

Účastníci se nejprve seznámili s tím, jak daleko je město s řešením problémů, na které občané města upozorňovali v minulých letech. Mimo jiné se dověděli, že se konečně bude dávat do pořádku ulice Rovniny, na jejíž opravu se podařilo získat dotaci, a že se zahájením stavby dvou tělocvičen v Bobrovníkách a Darkovičkách se počítá už v letošním roce. „Jsme pyšní nato, že se nám během jednoho roku podařilo připravit obě stavby a zajistit pro ně financování,“ řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová. 
U šesti a jednoho kulatého stolu pak občané diskutovali s představiteli města, co by mělo přijít na řadu v nejbližší době. Nejdelší seznam vznikl u stolu, kde se probírala doprava, jeden palčivý problém lidi trápí v sociální oblasti. Se svými návrhy si vybojovali pozornost i mladí z hlučínského gymnázia, kteří pracovali u samostatného stolu. Jejich požadavek na zajištění třídění odpadů na veřejných prostranstvích se dostal mezi deset top problémů. Svým hlasováním pak účastníci fóra vytvořili pořadí námětů, jimiž by se mělo město podle jejich názoru co nejdříve zabývat. Zamíchat jím může ještě anketa mezi dalšími občany města. S výsledky hlasování se na podzim seznámí zastupitelé a určí garanty, kteří budou zodpovědní zato, aby žádný z problémů nezapadl. 
Mezi náměty se objevují ty, na nichž už vedení města pracuje a v blízké nebo vzdálenější budoucnosti se s nimi popasuje. Brzy by například mohlo vzniknout žádané moderní wellness. Vzhledem k finanční i technické náročnosti bude asi o něco déle trvat, než se začne s budováním nové víceúčelové sportovní haly, ale i ta má velkou naději na realizaci. Nekonečným příběhem jsou pejsci, bez kterých si mnozí lidé neumí představit svůj život, ale jejichž pobíhání po ulicích, nebo jejich výkaly na chodnících dalším lidem vadí. Vychovávat majitel psů k větší zodpovědnosti tak bude nutné i v dalších letech. Ovšem další požadavek dá představitelům města asi pořádně zabrat. Po stavbě obchvatu Hlučína lidé volají kvůli stavu ovzduší, znečištěnému mimo jiné i intenzivní dopravou, kvůli zvýšené hladině hluku, bezpečnosti, i atmosféře města, kterému neprospívá necitlivé rozdělení frekventovanou dopravní tepnou. Je trochu symbolické, že se výstavba obchvatu dostala mezi top problémy právě letos, deset let od vytvoření studie, kudy budoucí obchvat města povede.  
„Příprava stavby obchvatu je v režii Ředitelství silnic a dálnic, potažmo státu. S jejím prosazením nám musí pomoci kraj, to sami nezvládneme. Jednali jsme na toto téma s minulou krajskou reprezentací a už v dubnu mám kvůli tomu opět schůzku se současným vedením kraje,“ uvedl starosta Pavel Paschek.
Co nejvíce obyvatele Hlučína ve městě pálí, nebo co by v budoucnu uvítali, nyní mohou občané říct i v anketě, kterou přinesou Hlučínské noviny a je také v elektronické verzi na webu města. Anketní lístky mohou vyplňovat do 30. dubna 2017. Na jednom anketním lístku lze označit vždy jen dva problémy. Anketní lístky je  možné odevzdávat osobně na Městském úřadu Hlučín v přízemí budovy A do schránky označené TOP příležitosti/problémy, poštou na MěÚ Hlučín, Mírové nám. 23, 748 01 Hlučín, s označením ANKETA Top 10, mailem na adresu simankova@hlucin.cz, nebo elektronicky na webu města, kde je odkaz na anketu na úvodní straně.

Deset TOP problémů města z Veřejného fóra

Vybudovat víceúčelovou sportovní halu v Hlučíně
Pokračovat v přípravě silničního obchvatu Hlučína
Vybudovat wellness
Vytvořit studii využití Hlučínského jezera po sanaci
Zajistit vydání obecně závazné vyhlášky ohledně pyrotechnických produkcí ohňostrojů na území města Hlučína
Zajistit větší kontrolu volně pobíhajících psů
Zavést jednosměrný provoz na ulici Komenského
Umožnit třídit odpad na veřejných prostranstvích např. náměstí
Dokončit regeneraci sídliště OKD
Zvýšit kapacitu bezplatného právního poradenství

22.3.2017 1:21:43 | přečteno 1135x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
 

Městský úřad Hlučín

Telefon: 595 020 211
URL: www.hlucin.cz
Email: podatelna@hlucin.cz

Novinky na mail

 
load