OSLAVILI JSME 70 LET ZALOŽENÍ ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY

žáci ZUŠ, tržiště, foto Jiří Rygel  Darkwolfoto

ZUŠka oslavila výročí založení ve velkém stylu formou unikátního a neopakovatelného autorského muzikálu vytvořeného přímo k tomuto slavnostnímu okamžiku v historii školy. Škola vznikla 1. září 1952, ale takto obrovský projekt není možné připravit během několika dní. Vše je omezeno školním rokem a mnohými jinými aspekty, proto jsme zvolili k realizaci právě měsíc únor.

V Kulturním domě v Hlučíně bylo ve čtvrtek 16. února a v sobotu 18. února naprosto plno. Vyprodaná hlediště, plné zákulisí a mnoho techniky dávalo tušit, že tato akce opravdu nebude malá. Spojit se podařilo všechny čtyři obory, které mohou v České republice vyučovat základní umělecké školy. Výtvarný obor celý slavnostní večer zahájil vernisáží, kterou otevřel výstavu prací žáků napříč všemi ročníky oboru. Výstavu mimo jiné zahájil bývalý ředitel školy pan Stanislav Havlík, který ve školním roce 1966/1967 tento obor i založil. Na památku jsme si mohli odnést i zcela originální keramická srdíčka rozmanitých barev a vzorů, které vyrobili speciálně pro tuto příležitost žáci výtvarného oboru. Mezi vernisáží a samotným muzikálem hrála divákům kapela MY DVA TRIO, jejíž členem je i pedagog hlučínské základní umělecké školy pan Jiří Šoltis, a která v poslední době držela čelní příčky v žebříčku Rádia Ostravan. V 19 hodin začal hlavní program večera. Muzikál připravený ve spolupráci pedagogů, zaměstnanců, hostů, bývalých a aktuálních žáků školy, orchestru pod taktovkou Petra Cyruse a v režii Františka Solaře spojil snad vše, co lze v rámci základních uměleckých škol spojit. Předcházely tomu dlouhé přípravy, které datujeme do srpna minulého roku, kdy tvůrčí tým Kláry Krejčířové a Františka Solaře oslovil vedení školy s návrhem realizace autorského muzikálu. Vše mohlo vzniknout jen díky nasazení všech zúčastněných v projektu, ale především díky pochopení a podpoře partnerů projektu, kteří ho podpořili. Muzikál ve velké míře podpořilo město Hlučín a paní místostarostka Petra Řezáčová přijala záštitu nad čtvrteční premiérou. Proces to byl velmi náročný, kde mnohé zkušenosti jsme dosud, i přes několik velkých projektů, neměli. Vše nakonec velmi dobře dopadlo a odměnou nám byl dlouhotrvající potlesk na obou premiérách. Poděkování patří všem, kteří se byť i malým přispěním podíleli na této velké oslavě. Účinkujících bylo kolem stovky, což hovoří za vše. Přejeme škole dále jen to nejlepší a těšíme se na další akce.

ředitel v archivu, foto Jiří Rygel  Darkwolfotožáci TO, Horníci, foto Kamila SteffkováKateřina Špačková, chůva, foto Kamila Steffková (1)žákyně TO, Vězení, foto Kamila SteffkováPavel Kozel, žákyně ZUŠ, pan Skácel a děti, foto Kamila SteffkováSimona Mrázová, Pavel Kozel, pan a paní Skácelovi, foto Kamila SteffkováLumír Olšovský, starosta   otevření školy, Jiří Rygel  Darkwolfoto
Vytvořeno 6.3.2023 | přečteno 77x | skulinova@hlucin
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load