O Montessori je v Hlučíně zájem

Prvňáčky na Hornické vítali jejich starší spolužáci z deváté třídy, autor: Ivana Gračková

Všechny čtyři hlučínské školy přivítaly ve čtvrtek 1. září v lavicích opravených tříd své žáky. Slavnostní bylo všude vítání prvňáčků, kterých je letos v Hlučíně 146, tedy zhruba stejně jako loni. Výrazný nárůst počtu dětí v první třídě mají v Základní škole dr. M. Tyrše, kde se nově otevřela Montessori třída. Setkají se v ní druháci, kteří již loni nastoupili do třídy s Montessori prvky výuky, s prvňáky, jejichž rodiče si vybrali tento alternativní způsob výuky.

 Na ostatních školách v Hlučíně se počty prvňáků příliš nemění, vesměs o něco málo klesají. Na Rovninách letos mají 65 prvňáčků, loni jich bylo 73, v Darkovičkách 19 oproti loňským čtyřiadvaceti, v Bobrovníkách 11, loni to bylo 14, Hornická má 21 prvňáčků, loni jih bylo 23. 
Na Hornické ve čtvrtek prvňáčky přivítali nejen ředitel Martin Franek, starosta města Pavel Paschek, ale také jejich starší spolužáci z 9. třídy. „Na téhle škole jsem kdysi také učil, dobře ji znám a vím, jak moc se změnila, je modernější a krásnější. Doufám, že se vám tady bude líbit,“ řekl starosta prvňáčkům.
Na Tyršovce loni zasedlo do lavic první třídy 17 dětí, letos jich je 34, z toho šest je druháků. 
„Nově otevřená Montessori třída je pro mnohé rodiče lákadlem. Děti se tam učí zcela přirozeně, vedou se k samostatnému přemýšlení, dokonce mohou mít vliv na průběh výuky,“ řekla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová, která se o zavedení Montessori systému v Hlučíně významně zasadila. 
"Doba, kdy se rodiny nemohly rozhodnout, jaký styl vzdělávání a výuky pro své dítě zvolí, je naštěstí už pryč. Vedle klasických základních škol mohou rodiče pro své děti vybrat také školy alternativní. Každé dítě má jiné vzdělávací potřeby a je jen dobře, že také v Hlučíně se mohou rodiče rozhodnout pro alternativní Montessori vzdělávání Na naší základní škole jsme slavnostně otevřeli první třídu pro děti, jejichž rodiče zvolili právě tento styl výuky. V loňském roce, kdy škola pořádala pro pedagogy, rodiče i širokou veřejnost přednášky odborníků z řad dětských psychologů, bylo zřejmé, že zájem o alternativu ve školství je velký. Ve dnech zápisu do prvního ročníku se potvrdil a škola zaznamenala osmdesáti procentní nárůst zapsaných dětí," řekla ředitelka školy Ivana Staňková.
Žáčci Montessori systému využívají ve škole třetí patro, které se budovalo s finanční pomocí města. A nejen pro ně, herny, učebny s pomůckami, kuchyňku nebo dílničky využívají také zájemci o dopolední aktivity Montessori centra, určené předškolním dětem.
Největší hlučínská škola na Rovninách přivítala prvňáčky v nově otevřené přístavbě s družinou. „Byla to zkouška, jestli se tu vejdeme. Je tu sice plno, protože v tak významný den doprovázejí děti mnohdy nejen rodiče, ale přicházejí se podívat i prarodiče a další blízcí. Ale je to tady příjemné, veselé místo pro takové slavnostní setkání,“ prohlásil ředitel školy Miroslav Všetečka. 
„Na nové děti jsem se moc těšila. Vždycky vedu děti od první do třetí třídy a nikdy to není stejné. Nejen proto, že se vždy sejdou jiné děti i rodiče, ale také proto, že se v naší škole stále seznamujeme s moderními způsoby a metodami výuky. Pořád jsou nějaké novinky, pořád se vzděláváme, takže moje práce je stále velmi zajímavá,“ řekla učitelka 1. A rovninské školy Daniela Havránková, která začíná s první třídou už po šesté. Některé rodiny svých nových svěřenců už dokonce dobře zná, protože učila třeba jejich sourozence. V její třídě bude působit asistentka, která bude pomáhat autistickému žákovi. 
„Asistentku budeme mít ve třídě už potřetí. Máme s tím výborné zkušenosti. Děti, které potřebovaly pomoc asistentky, se vždy rychle posouvaly dopředu. A pro ostatní žáky je to cenná zkušenost. Samozřejmě je na nové setkání připravuji, čtu jim z knih příběhy dětí s obdobnými zdravotními potížemi, aby pochopili situaci svého spolužáka. Jejich reakce jsou vesměs velmi vstřícné,“ prozradila Daniela Havránková. 

Zahájení školního roku 2016_17 na Základních školách Hornická, Rovniny a dr. M. Tyrše

Parta malých muzikantů z Hornické předvedla starostovi Hlučína Pavlovi Paschkovi své hudební nástroj, autor: Ivana Gračková

Parta malých muzikantů z Hornické předvedla starostovi Hlučína Pavlovi Paschkovi své hudební nástroj

 
Prvňáčky na Hornické vítali jejich starší spolužáci z deváté třídy, autor: Ivana Gračková

Prvňáčky na Hornické vítali jejich starší spolužáci z deváté třídy

 
Prvňáčky na Hornické vítali jejich spolužáci z deváté třídy, ředitel školy Martin Franek a starosta , autor: Ivana Gračková

Prvňáčky na Hornické vítali jejich spolužáci z deváté třídy, ředitel školy Martin Franek a starosta

 
Prvňáčky na Rovninách uvítala i místostarostka Blanka Kotrlová, autor: Ivana Gračková

Prvňáčky na Rovninách uvítala i místostarostka Blanka Kotrlová

 
Prvňáčky na Rovninách uvítali i místostarostka Blanka Kotrlová a ředitel Miroslav Všetečka, autor: Ivana Gračková

Prvňáčky na Rovninách uvítali i místostarostka Blanka Kotrlová a ředitel Miroslav Všetečka

 
Prvňáčky na Rovninách vítala i místostarostka Blanka Kotrlová, autor: Ivana Gračková

Prvňáčky na Rovninách vítala i místostarostka Blanka Kotrlová

 
Vítání prvňáčků na Hornické, autor: iv

Vítání prvňáčků na Hornické

 
Vítání prvňáčků na Rovninách, autor: Ivana Gračková

Vítání prvňáčků na Rovninách

 
Na prvňáčky Základní školy dr. M. Tyrše pasovala nové žáky ředitelka školy Ivana Staňková, autor: Veronika Šupíková

Na prvňáčky Základní školy dr. M. Tyrše pasovala nové žáky ředitelka školy Ivana Staňková

 
 
Vytvořeno 4.9.2016 11:35:24 | přečteno 781x
Štítky: aktualita
 
load