NENECHTE SI UJÍT VARHANNÍ KONCERT

varhanni koncert jan rotrekl 19 06 hlucin

V neděli 19. června od 15 hodin se v hlučínském kostele sv. Jana Křtitele uskuteční varhanní koncert, který přinese průřez hudbou od konce 17. do začátku 19. století. Zazní skladby autorů známých i méně známých. Při sestavování programu bylo hlavním cílem ukázat nevšední barevnost a krásu zvuku, jež hlučínské varhany poskytují.

Celý koncert otevře skladba Beethovenova současníka, varhaníka a pedagoga Johanna Christiana Heinricha Rincka – Allegro z Flétnového koncertu (flétnovým je míněn druh varhanního rejstříku). Dále zazní variace na chorální melodii Auf meinen lieben Gott severoněmeckého mistra Dietricha Buxtehudeho, který byl vzorem a inspirací pro J. S. Bacha. Z kontinentální Evropy se na chvíli přesuneme do Anglie v třídílném Voluntary d moll slepého varhaníka Johna Stanleyho. Poměrně málo se na varhany hrávají skladby W. A. Mozarta. Od něj uslyšíme půvabné, filigránské Andante F dur KV 616, určené původně pro hrací stroj, tzv. flétnové hodiny. Dalším autorem bude Carl Philipp Emanuel Bach, syn Johanna Sebastiana Bacha, u kterého možná překvapí, že ve své době byl daleko slavnější a uznávanější než jeho otec. Trojvětá Sonáta D dur je svěží skladba s virtuózními rychlými větami a melancholickou větou prostřední. Na závěr koncertu uslyšíme skladby Johanna Sebastiana Bacha - ze sbírky lipských chorálů zazní An Wasserflüssen Babylon BWV 653 a po něm monumentální Fantasie a fuga g moll BWV 542. 

Interpret koncertu, Jan Rotrekl, pochází z Prahy, kde také získal první varhanní vzdělání. Ve studiu pokračoval na konzervatoři v Saint-Maur-des-Fossés ve Francii a poté na Hudební univerzitě ve Vídni. Interpretačně se věnuje hudbě od renesance do současnosti, některé skladby soudobých také v premiéře uvedl. S varhanicí Pavlou Salvovou tvoří duo a věnují se zejména čtyřruční varhanní hře. Vedle hudby ovšem vystudoval také fyzikální chemii a coby vědecký pracovník působí na Akademii věd České republiky.

Vytvořeno 14.6.2022 | přečteno 424x | skulinova@hlucin
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load