Návštěvníky jezera přes léto potrápilo počasí a vodní trávy

Beach party na Hlučínském jezeře 2016, autor: Ivana Gračková

Nový dětský bazén je v provozu u Hlučínského jezera od druhé poloviny července. Podle zájmu, který vzbudil u dětí i jejich rodičů, se pětimilionová investice města vyplatila. V brouzdališti je několik vodních atrakcí pro děti jako vodotrysk, vodní hřib, vodní hroch nebo malá skluzavka. Jenže ani nový nerezový bazén nemohl zásadně ovlivnit letošní pokles počtu návštěvníků Sportovně rekreačního areálu, způsobeným nepříznivým počasím.

Oproti loňským třiceti tropickým dnům jich letos bylo sotva patnáct. Tržby areálu tak byly za letošní sezonu o 40 procent nižší než loni. Počet návštěvníků byl nižší dokonce o 70 procent, zatímco loni přišlo od června do srpna přes 43 tisíc lidí, letos jich bylo necelých 13 tisíc.  Ovšem Hlučínské jezero nebylo žádnou výjimkou, stejné počty vycházejí i na venkovních koupalištích v regionu.
O tisíc lidé méně využilo autokempu, loni jich bylo 6400, letos něco přes 5300, většina z nich byla z České republiky, ale hodně jich přijelo i z Polska, přijeli i návštěvníci ze Slovenska, Litvy, Lotyšska, Německa, Slovinska a Švédska.
Pravou letní atmosféru zažily břehy jezera opakovaně například při projekcích letního kina, ale také například na první beach party s radiem Helax.  Tu nejlepší kulisu jí vytvořilo krásné počasí a vedro, ve kterém zvláště chutnají míchané nápoje. "Celým dnem prováděli moderátoři rádia Helax a Dj, ve stáncích se podávaly hlavně míchané nápoje s ledovou tříští a samozřejmě byly k dispozici i další dobroty. Program doplnila módní přehlídka letních kolekcí několika módních značek z obchodního domu Breda a Weinstein z Opavy," prozradila Veronika Antončíková, vedoucí pořádajícího Kulturního centra Hlučín. 
Ve druhé polovině sezony začaly návštěvníky jezera trápit vodní trávy, které se extrémně rozrostly a narušily dokonce 20. ročník Velké ceny v dálkovém plavání o putovní pohár města Hlučína. Část závodu se odehrála na Stříbrném jezeře v Opavě, část bylo nutné zrušit. Traviny v Hlučínském jezeře sice dokonale čistí vodu, ale obtěžují nejen plavce a rekreanty, ale i vodní lyžaře. 
„V Hlučínském jezeře byl v některých místech potvrzen masivní rozvoj vodních rostlin, ze kterých převažuje stolístek klasnatý. Tato rostlina vyrůstá ze dna a až v několikametrových délkách dosahuje hladiny, kde vytváří ostrůvky zelené hmoty. Za příznivého počasí přirůstá o 10 a 15 cm denně. Při kontaktu s kůží člověka není alergenní ani toxická; nicméně koupání v hustě prorostlé části nádrže je fyzicky nepříjemné,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Ostrava Helena Šebáková. Hygienici proto vodu od srpna hodnotili jako vhodnou ke koupání se zhoršenými senzorickými vlastnostmi.
Pracovníci areálu i vedení města od začátku srpna, kdy se problém s travinami objevil, intenzivně hledali řešení. A pravděpodobně našli, i když bude finančně náročné. Ve druhé polovině srpna navštívila místostarostka Blanka Kotrlová Plzeň, která má k údržbě svého jezera vodní kombajn. Jedná se v podstatě o člun se sekací lištou a zásobníkem, do kterého se vtahují traviny sesečené v hloubce 1,8 metru. Kombajn ale přijde na zhruba 5 milionů korun a jeho výroba trvá až půl roku. „Ráda bych přesvědčila co nejdříve radní a zastupitele, že tato investice bude nezbytná, abychom zachovali funkci našeho unikátního rekreačního areálu,“ řekla místostarostka.Vytvořeno 1.9.2016 | přečteno 242x
Štítky: aktualita
 
load