JOSEF BARTÁK VÝRAZNOU OSOBNOSTÍ MĚSTA ZA ROK 2021

Josef Barták

U příležitosti vyhodnocení výrazných osobností a nejúspěšnějších reprezentantů našeho města za rok 2021, které se uskutečnilo v úterý 31. května 2022, se výraznou osobností města Hlučína roku 2021 se stal pan Josef Barták. Gratulujeme a děkujeme za celoživotní přínos v oblasti umění, architektury, kultury a historie.

Svoji uměleckou invenci dlouhodobě projevuje se celé řadě projektů, které realizoval ,mimo jiné, pro obecní samosprávy, církev, muzeum apod. Pan Josef Barták se celoživotně projevuje jako výrazný lokální patriot, které nejen svoji prací ale i aktivitami v soukromí podporuje originalitu Hlučínska jako specifického kulturně historického prostoru. Díla např.: vytvoření obětního stolu, svatojánku aj. v kapli Domova důchodců pod Vinnou horou, obnova barokní krajiny Hlučínska (žel. kříž u cesty Hlučín – Kozmice), interiér červeného kostela v Hlučíně, iniciátor a autor pietní úpravy místa hrobů německých vojáků v Hlučíně, návrh nového kněžiště a rozšíření kaple v Darkovičkách a mnohé další. 

Vyhodnocování výrazných osobností a nejúspěšnějších reprezentantů našeho města se již stalo tradiční společenskou aktivitou města. Každoročně je oslovována široká veřejnost, aby podávala své návrhy na ocenění osob, družstev a souborů, které v uplynulém roce dosáhly významných úspěchů v oblasti sportovní, zájmové, kulturní a jiné. O vyhodnocení nominovaných výrazných osobností a reprezentantů města rozhodla rada města na základě návrhů Komise pro tělovýchovu, sport a volný čas mládeže a Komise pro kulturu, školství a vzdělávání.

V kategorii jednotlivci za oblast kultury byli oceněni:

PhDr. Jiří Jung, Ph.D

Pan PhDr. Jiří Jung, Ph.D je kurátor a spolutvůrce výstavy Johannes Bochenek – poslední z nazarénů v hlučínském muzeu, také mu patří velké poděkování za odbornou publikační činnost, která propaguje náš region v celé republice. Díla - spoluautor stále expozice: „Kdo jsou lidé na Hlučínsku“, spoluautor publikace „Architektura Hlučína“. Dlouhodobě svými aktivitami povzbuzuje povědomí o kulturní historii regionu.

Renata Hřibová

Poděkování patří i paní Renatě Hřibové za dlouholetou obětavou péči o kulturní památku (majetek města Hlučína), a to kapli Panny Marie, která se nachází na křižovatce ulice Písečné a Cihelní.

 Barbora Lichovníková

Poděkování Paní Lichovníkové za starostlivou a obětavou práci při údržbě, zkrášlování a výzdobě kostela sv. Markéty po dlouhá desetiletí.

 

V kategorii kolektivy a soubory v oblasti kultury:

Saltatores, z.s.

Jejich taneční vystoupení jsou velice profesionální a zároveň v nich účinkují žáci, které od prvních tanečních krůčků vedla p. Klára Krejčířová při hlučínské Základní umělecké škole. V roce 2021 realizovali projekty: Velikáni, Maryša, Carmen aj.

Spolek Sousedé 55+ z.s. Hlučín

Tento spolek pracuje na území města Hlučína již 8 let. Je v něm zapojeno cca 40 členů, kteří se aktivně zapojují do mnoha činností: pořádají výstavy, zájezdy, výlety nejen po okolí, bleší trhy apod. Členové jsou velice spokojeni s činností spolku, a proto jim patří velké díky.

Hlučínský pěvecký sbor

V roce 2021 uplynulo 25 let od založení Hlučínského pěveckého sboru (HPS), sbor reprezentoval město Hlučín a hlučínský region na přehlídce pěveckých sborů „CANTATE“, kterou pořádá tělovýchovná křesťanská organizace „Orel“ ve spolupráci ze Zlínským krajem, na Lázeňském náměstí v Luhačovicích. Stalo se tak nepřetržitě od r. 2019, tedy i v roce 2021, a to i v době covidové pandemie.  Od roku 2017 se HPS má pravidelnou účast na přehlídce pěveckých sborů v česko-polského pohraničí v Krzyzanowicích. Také je dlouholetá a úspěšná spolupráce HPS a komorního orchestru Vejvanovský.

V kategorii jednotlivců v oblasti sportu – kategorie A dospělí

1. Místo v rámci ocenění: Mgr. Bc. Markéta Kašná

Paní Markéta Kašná se věnuje silničnímu běhu a dráhové atletice v rámci České republiky. V roce 2021 absolvovala 70 závodů napříč celou ČR, a to na středních
i vytrvalých tratích, včetně startů na II. atletické lize žen a závodech České atletického svazu. Za loňský rok se zúčastnila čtyř celoročních pohárových soutěží a získala celkem 34 zlatých, 21 stříbrných a 10 bronzových medailí. V pohárových soutěžích již třetí rok obhájila celkové vítězství mezi ženami na 4 km trati Českomoravském poháru v zimním běhu. Dále vyhrála seriál běhů RUNDÁL a v Moravskoslezském běžeckém poháru a Hrabovském poháru skončila celkově na 2. místě. V individuálních závodech ČAS obsadila 8. místo na prestižní Opavské míli v kategorii ELITE, kde startovaly také reprezentantky ČR, ve své kategorii zde získala 2. místo. Na Frýdecké míli pak obsadila
1. místo. Dále se zúčastnila Mistrovství Moravy a Slezska můžu a žen v přespolním běhu a doběhla na 4 místě. Za zmínku také stojí, že se p. Markéta stala držitelkou nového oddílového rekordu TJ Jakl Karviná v půlmaratonu žen.

V kategorii jednotlivců v oblasti sportu – kategorie B mládež:

1. Místo v rámci ocenění: Natálie Ester Kašná

Natálie Ester v roce 2021 absolvovala 44 závodů na krátkých a středních tratích, ve kterých získala 15 zlatých, 13 stříbrných a 6 bronzových medailí. Začala také s dráhovou atletikou v oddílu SSK Vítkovice, kde patří mezi hlavní oporu družstva dívek (minipřípravky). Zúčastnila se také v loňském roce také dvou celoročních pohárů, a to RUNDÁL, který vyhrála v kategorii dorostenek a s družstvem SSK Vítkovice získala 2. místo v Krajském přeboru minipřípravek. Natálka i přes svůj nízký věk dokáže konkurovat starším děvčatům a umisťuje se na stupních vítězů i mezi dospělými ženami. Mezi její nejlepší individuální úspěchy patří 1. místo absolutně mezi ženami na 3 km trati v oblíbeném Českém běhu žen, dále 1. místo mezi dívkami do 18 let na krosovém závodě Starobělské Lurdy a 1. místo v kategorii dívky do 10 let na prestižní Opavské míli aj. Za loňský rok získala 5 zlatých, 8 stříbrných a 6 bronzových medailí. K jejím největším úspěchům patří vítězství v okresním kole Čokoládové tretry v běhu na 100 m a následné 13. místo z mezinárodního finále. Mezi další významné úspěchy patří 1. místo v krosovém závodě Starobělské Lurdy na 3 km v kategorii žákyň a 3. místo v závodě Český běh žen na 3 km v kategorii žen do 24 let.

2. Místo v rámci ocenění: Kateřina Jarošová

Kateřina Jarošová je dívka s obrovským talentem. Ve svém mladém věku dokázala to, co se mnohdy nepodaří jiným nadějným sportovcům. Věnuje se sportovnímu odvětví volejbal a patří do kategorie „kadetky“ (mládež do 19 let). Reprezentuje město Hlučín v mistrovské soutěži ČVS a díky svým schopnostem působí také navíc i v republikové 1. lize kadetek za oddíl TJ Sokol Stará bělá, kde je nepostradatelným článkem týmu. Jako kapitánka družstva TJ Hlučín přivedla kadetky 2x na pomyslné stupně vítězů.

3. Místo v rámci ocenění: Tomáš Kovala

Tomáš Kovala patří k hráčům staršího dorostu sportovního klubu FC Hlučín. Svým přístupem a zejména technickými dovednostmi se prosazuje mezi dospělými. Hraje na pozici ofenzivního záložníka. Patří mu velké díky.

V kategorii kolektivyv oblasti sportu – kategorie C dospělí:

1. Místo v rámci ocenění: FBC Hlučín (Muži A)

Hráči Florbalu Hlučín podávají od svého založení v roce 2012 výborné týmové výsledky. V letošním roce oslaví spolek Florbal Hlučín již krásných 10 let svého vzniku. Družstvo muži A v posledních 8 sezónách oslavilo velké úspěchy, mezi které patří celkem 6 postupů o ligu výše. Družstvo muži A rovněž oslavilo úspěch na neligových letních/zimních turnajích, a to např. 2 místo na ostravském florbalovém turnaji či 3. místo na hlučínském turnaji. Každou sezónu florbalisté usilují o nejvyšší příčky tabulky. Část hráčů z družstva muži A jsou rovněž v roli mládežnických trenérů a aktivně se podílí na organizaci florbalových kempů a turnajů.

V kategorii kolektivyv oblasti sportu – kategorie D – přípravka U9:

1. Místo v rámci ocenění: FC Hlučín

Družstvo věkové kategorie (8-9 let) výborně reprezentuje oddíl fotbalistů spolku FC Hlučín a i město Hlučín. V loňském roce se povedlo postoupit oddílu do finále republikové soutěže Ondrášovka cup.

V kategorii trenérů v oblasti sportu – kategorii E:

1. Místo v rámci ocenění: Ing. Tomáš Plaček, Ph.D.

Pan Tomáš Plaček založil v Hlučíně velmi úspěšný sportovní klub Florbal Hlučín, který letos slaví již 10 let. Je nejen jeho aktivním předsedou, vedoucím, organizátorem ale také trenérem. Za těchto 10 let je díky němu spolek Florbal Hlučín úspěšný, o čemž napovídá i celkový počet členů, což je více než 400. Pro spolek vytvořil celou mládežnickou strukturu a má aktivní všechny členy věkové kategorie. Pan Tomáš Plaček se aktivně zapojuje i do rozvoje města, je členem Komise pro tělovýchovu, sport a volný čas mládeže a podílel se také na organizaci sportovních dnů na Hlučínském jezeře.

2. Místo v rámci ocenění: David Kubáň

Pan David Kubáň je trenér hráčů v rámci sportovního klubu FC Hlučín, který si prošel kluby jako Slávia Praha, Baník Ostrava nebo AS Trenčín. Nastavil výchovu přípravkových kategorií a svou pílí výrazně zdokonaluje mladé hráče. Jeho devízou je především technické zdokonalování hráčů dle výchovy Coerver Coaching.

Zvláštní ocenění za výraznou osobnost v oblasti kultury získala Magdaléna Kovářová.

Svými schopnostmi a píli se Magdalénka vypracovala během dvou let tak, že reprezentuje nejen místní základní uměleckou školu, ale i město Hlučín. Je velice talentovaná klavíristka a v minulém roce získala mnoho ocenění v celostátních, ale i mezinárodních soutěžích. I když byly ztížené podmínky v době epidemie, soutěžila jak prezenčně, tak i online. V roce 2021 reprezentovala město Hlučín na těchto soutěžích:

Prezenční soutěže:

Mladí Pianisté hrají na klavír Steinway – Praha – 2. místo

Prague Junior – Praha – 1. místo

Beethovenovy Teplice – 2. místo

Mezinárodní soutěž Bachovská cesta – Dobřany – 1. místo

Mezinárodní soutěž Amadeus  - Brno – 2. místo

Online soutěže:

Mezinárodní hudební a výtvarná soutěž Kopřivnice – absolutní vítěz v hudebním oboru a speciální cena poroty

Mezinárodní soutěž Florestana Rossamundiho – Itálie – absolutní vítěz  v dané kategorii

Mezinárodní soutěž Juliusz Zarebski – Polsko – 1. místo ve své kategorii a zúčastnila se koncertů laureátů ve Varšavě

Získala také stipendium pro nadané žáky MenArt a pianisticky se vzdělává na profesionální úrovni. Do třídy mentoringu si ji vybral vynikající český klavírista a pedagog Ivo Kulhánek.


--------------------------

Při této příležitosti byli oceněni i dárci krve a krevních složek.:

Jančík Jan, počet odběrů k 1. 3. 2022: 263, druh ocenění:ČČK Dar krve

Pavlica Zdeněk, počet odběrů k 1. 3. 2022: 182, druh ocenění:zlatý kříž I. třídy

Schulla Libor, počet odběrů k 1. 3. 2022: 178, druh ocenění: zlatý kříž I. třídy

Golis Ondřej, počet odběrů k 1. 3. 2022: 120, druh ocenění:zlatý kříž II. třídy

Maier Roman, počet odběrů k 1. 3. 2022:93, druh ocenění: zlatý kříž III. třídy

Bartoš Michal, počet odběrů k 1. 3. 2022:88, druh ocenění: zlatý kříž III. třídy

Šafránek Zdeněk, počet odběrů k 1. 3. 2022:85, druh ocenění: zlatý kříž III. třídy

Bedrunka Tomáš, počet odběrů k 1. 3. 2022:83, druh ocenění: zlatý kříž III. třídy

Pchálek Libor, počet odběrů k 1. 3. 2022:83, druh ocenění: zlatý kříž III. třídy

Štefková Šárka, počet odběrů k 1. 3. 2022:80, druh ocenění: zlatý kříž III. třídy

Sapara Zdeněk Mgr., počet odběrů k 1. 3. 2022:80, druh ocenění: zlatý kříž III. třídy

Jarošek Dušan, počet odběrů k 1. 3. 2022:46, druh ocenění: zlatá plaketa

 Barbora LichovníkováJosef BartákDavid KubáňTomáš KovalaTomáš PlačekNatálie Ester KašnáMakéta KašnáJiří JungMagdaléna KovářováSaltatores, z sKateřina jarošováRenata HřibováHlučínský pěvecký sborSpolek Sousedé 55

 


Vytvořeno 1.6.2022 11:42:26 - aktualizováno 2.6.2022 10:36:33 | přečteno 361x | skulinova@hlucin
Štítky: aktualita
 
load