Festival přijede za skvělými varhany

Varhaník Bartosz Jakubczak, autor: archiv SHF

Jeden z koncertů Svatováclavského hudebního festivalu se bude jako už tradičně odehrávat v Hlučíně. Konat se bude v neděli 25. září v 15 hodin v kostele sv. Jana Křtitele, kde jsou mimořádně kvalitní varhany. 

“Svatováclavský hudební festival od svého založení v roce 2004 realizuje jeden ze svých koncertů každoročně také v Hlučíně. V posledních letech se snažíme využívat unikátních varhan, které postavila varhanářská dílna Kánský-Brachtl. Ty patří v Moravskoslezském kraji mezi nejkrásnější a nejkvalitnější nástroje,” řekl pořadatel Igor Františák.  

Letošní program navazujeme na loňský koncert, na němž vystoupilo Stadlerovo klarinetové kvarteto společně s varhaníkem Petrem Rajnohou. Tentokrát se v Hlučíně představí dva polští interpreti, varhaník Bartosz Jakubczak společně se svým kolegou Pawłem Gusnarem, který patří mezi přední evropské hráče na saxofon a zároveň působí jako profesor na Chopinově hudební akademii ve Varšavě. Bartosz Jakubczak po absolvování Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě postgraduálně studoval na Royal Academy of Music v Londýně, kde později působil jako odborný asistent. V roce 2015 mu byl udělen postdoktorandský titul na Hudební akademii Stanisława Moniuszka v Gdaňsku. V lednu 2015 byl zvolen společníkem Royal Academy of Music (ARAM). Toto mimořádné ocenění je udělováno pouze bývalým studentům Akademie, kteří se vyznamenali v hudební profesi a významně přispěli k jejímu rozvoji. Je nositelem ceny Prix de la Presse z Bachova festivalu v Lausanne ve Švýcarsku. Účinkoval v Royal Festival Hall v Londýně, kde provedl světovou premiéru díla britského skladatele Davida Gortona pro sólové varhany Salve Sancta Facies. Vystupoval na řadě prestižních festivalů ve Spojeném království, vedle České republiky koncertoval take ve Francii, Řecku, Nizozemsku, Irsku, Německu, Polsku, Švýcarsku, Švédsku a Maďarsku. 
“Letošní program bude prezentovat jak hudbu původní, určenou pro sólové varhany, tedy především skladby období baroka, tak zároveň představí řadu transkripcí pro saxofon s doprovodem varhan. Slovíčko versus v názvu koncertu má charakterizovat různost nebo přesněji polaritu, kterou se oba nástroje od sebe vzájemně liší. Varhany budou prezentovat hudbu originálně komponovanou do sakrálního prostoru a představí tento “královský nástroj” ve své plné kráse a zvuku. Proti polyfonní varhanní hudbě uvede saxofon přepis sólové violoncellové Suity č. 1 a také skladby italských barokních skladatelů T. A. Vitaliho a A. Marcella společně s hudbou známého argentinského skladatele Astora Piazzolly, který slavnou Ave Maria původně zkomponoval pro film Jindřich IV. s Claudií Cardinalovou,” prozradil Igor Františák. 
Hlučínský koncert je jedním z 35 hudebních produkcí, které 13. ročník přinese do jednatřiceti kostelů různých měst Moravskoslezského kraje v době od 1. do 28. září.  Letos festival přiváží opět hvězdy evropského i světového formátu, například fenomenálního trumpetistu Sergeje Nakarjakova, Collegium 1704 Václava Lukse, sopranistky Simonu Šaturovou, Martinu Jankovou či Hanu Blažíkovou, izraelského violoncellistu Gavriela Lipkinda a další přední umělce. Hrát se bude hudba z období od středověku až po 20. století.


 

Vytvořeno 24.9.2016 22:49:31 | přečteno 385x
Štítky: aktualita
 
load