Záchranní psi měřili síly na mezinárodním závodě v Hlučíně

Závody záchranářských psů v Hlučíně, autor: Petr Svoboda

Druhý ročník Praktického závodu záchranných psů se konal za účasti patnácti soutěžních dvojic na konci října v Hlučíně. Pořádal ho pobočný spolek Sirius - Záchranná kynologická služba Poodří. Změřit síly na něj přijeli závodníci ze všech koutů České republiky, ze Slovenska i z Polska.  

Závodníci soutěžili v kategoriích začátečníci a pokročilí. 
„Zadáním pro pokročilé v pátek v noci bylo nalézt v hlučínské zalesněné pískovně pohřešované osoby. Jejich počet závodníci předem neznali,“ prozradil předseda pořádajícího spolku Petr Svoboda. Zdaleka ne všem dvojicím se podařilo najít tři ukryté pohřešované. V sobotu, po krátkém spánku, čekal pokročilé týmy další náročný úkol vyhledat v oblasti bývalé aglomerace v Ostravě-Vítkovicích čtyři osoby zasypané v sutinách. „Ani v tomto případě psovodi nevěděli předem, kolik osob přesně hledají. Ke zřícené budově se závodní dvojice přesouvaly pěšky ze shromaždiště zhruba 600 metrů. Poté dostali instrukce o místech, na která nesmějí vstupovat,“ popsal Petr Svoboda. Každý pes pracoval samostatně, psovod se mohl pohybovat pouze na vyvýšené stabilní části spadlé střechy. Mnohdy tedy svého psa při práci ani neviděl a musel čekat, kdy ohlásí svůj nález štěkotem. Práce v sutinách byla klíčová pro konečné pořadí, nalézt všechny zasypané osoby se podařilo jen jednomu soutěžnímu týmu.  V kategorii začátečníků prověřovala své schopnosti zvířata, která jsou na začátku záchranářské kariéry. Jejich úkolem bylo prohledat polorozpadlou budovy s tmavou chodbou, přilehlými místnostmi a halou s propadlou střechou. Závodníci věděli předem, že hledají jednu pohřešovanou osobu. Druhým úkolem bylo propátrat les, kde se nacházela ztracená osoba. 
Konečné vyhodnocení závodů se odehrálo na cvičišti Kynologického klubu Hlučín-Rovniny. V kategorii začátečníků zvítězil František Eichler se psem Estate Merlot z Brzaneckých vinohradů, mezi pokročilými byl nejlepší Pavel Málek se psem Bastien Charlie Tichý Don. Sirius reprezentovaly v kategorii pokročilých dvojice Hanka Hluštíková s Ally, která skončila pátá, v kategorii začátečníků vybojovala Míla Háková se svým psem Appy čtvrté a Linda Werbiková s Buffy páté místo. 
„Všem závodníkům patří velké díky, že vytvořili příjemnou závodní atmosféru. Ostatním účastníkům, rodinným příslušníkům a dalším nadšencům posíláme poděkování za pomoc s organizací akce,“ uzavřel Petr Svoboda. Závody grantem podpořilo město Hlučín, věcné dary pro závodníky věnovaly společnosti Remoska a Best. 
Výcviku záchranných psů pro sportovní i praktické účely se Sirius a organizace, které předcházely jeho vzniku v roce 2011, věnují už mnoho let. Spolek působí v Hlučíně, ale jeho členové jezdí trénovat i závodit na mnohá místa České republiky.

 Ivana Gračková

Vytvořeno 6.11.2017 9:57:29 | přečteno 518x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load