Výstava v muzeu připomíná, že šlechtické děti měly přísnou výchovu

Výstava Život aristokratických dětí, autor: archiv

Život aristokratických dětí se jmenuje výstava, která přibližuje život dětí ze šlechtických kruhů od jejich narození až po dospělost. V Muzeu Hlučínska bude k vidění do 4. února. 

„Výstava ukazuje výchovu šlechtických dětí k disciplíně a odpovědnosti, představuje svět jejich hry i výuky,“ prozradil ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký.
Hlučínské muzeum výstavu pořádá ve spolupráci s Muzeem Hraček Rychnov nad Kněžnou, které zapůjčilo kolekci historických hraček.
Už v raném věku se odlišoval svět urozených chlapců a dívek jak při hře, tak při výuce a dalších činnostech.
"Nároky na vzdělání šlechtických dětí byly vysoké, právě tak jako na budování morálních a náboženských hodnot," doplnil ředitel Chrástecký.
Vystavené exponáty jsou zcela autentické a často velmi vzácné. Návštěvníci se mohou seznámit s technickými hračkami z přelomu 19. a 20. století, historickými učebními pomůckami a sportovními potřebami, puzzle z roku 1880 nebo naučnými a vzdělávacími stolními hrami. Dívky jistě zaujmou malé porcelánové servisy i celé kuchyňky. Zajímavé pro současné děti bude zjištění, že bohaté děti byly často velmi přísně vedeny a pamlsky dostávaly jen občas a za odměnu. Zcela běžně se domluvily několika jazyky a ještě zvládaly společenské chování. 

Vytvořeno 9.12.2017 0:39:45 | přečteno 540x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load