Město Hlučín

Oficiální stránky města Hlučín

Vyhledávání

Kategorie sekce

U sochy Jakuba zahradníka přibyla informační cedulka

Jakub zahradník, autor: Ivana Gračková

Nová informační cedulka přibyla v září u sošky Jakuba zahradníka. Kolemjdoucí se z ní dovědí nejen název dílka, které místní označují třeba za hasiče, ale také jméno jejího autora. Pátrání po něm inicioval Karel Břemek, nadšený propagátor geocachingu. Jednu z kešek chce umístit i k sošce, kterou by tak zpropagoval u dalších hráčů a hledačů kešek, potažmo návštěvníků Hlučína. Společnými silami se podařilo zjistit, že autorem sochy byl v roce 1988 opavský akademický sochař Jiří Klíma.

K vytvoření sochy mě inspiroval můj syn Jakub, když si hrál na zahradě. Jako materiál jsem použil cement a ocel,“ uvedl sochař Klíma.
K jeho jménu redakci dovedly informace z Facebooku, kde jeden z přispěvatelů psal, že byl dokonce osobně u toho, když Jiří Klíma sochu zhotovoval.
„Jméno jeho syna Jakuba bylo vyryto na levé straně hlavy postavičky zahradníčka,“ vzpomínal pisatel.
Ke vzniku sochy se pojí neobvyklý příběh. Někdy začátkem osmdesátých let navrhoval architekt města Mojmír Sonnek úpravu plochy po vybouraném domu v místě bývalé pískovny, po které se ulice jmenuje Písečná. Jak vzpomíná, tehdy tam naplánoval mimo jiné umělecké dílo a představoval si ženské torzo. Z původního návrhu parčíku se schodištěm, lavičkami a kruhovým trávníkem uprostřed ale nakonec sešlo a zvolila se levnější varianta. Místo žulových schodišť a opěrné zídky se zde zbudovaly jejich betonové imitace. Nová podoba prostranství si žádala i jinou formu uměleckého díla.
„Na místě původně plánovaného kruhového trávníčku na prostranství vznikla jakási vyvýšenina, která má znázorňovat vodní kapku. Na ní se umístila socha zahradníčka s hadicí. Ten se stal časem místní raritou a parčík místem schůzek mládeže u hasiče,” vzpomíná Mojmír Sonnek.
Kresba „hasiče” byla i součástí populárního hlučínského pexesa vytvořeného z linoritů hlučínské autorky Marie Hranáčové. Socha je v majetku městské obchodní společnosti TS Hlučín, která o ni pečuje.

21.10.2018 22:33:37 | přečteno 769x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
 

Městský úřad Hlučín

Telefon: 595 020 211
URL: www.hlucin.cz
Email: podatelna@hlucin.cz

Novinky na mail

 
load