Tatíček Masaryk se vrátil do Hlučína, vedení města u jeho busty položí věnce

Reliéf TGM se ve středu 25. října opět vrátil na bludný balvan, který stojí u staré hlučínské bašty v parčíku vedle sochy Františka Štorka. V pátek 27. října u něj položí kytice vedení města Hlučín k připomínce Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na sobotu 28. října. K pietnímu aktu zve starosta Hlučína i další občany města.
„Jsou hodnoty, které bychom si měli stále připomínat s jistou hrdostí. Výročí 28. října 1918, kdy zástupci Národního výboru československého zveřejnili provolání o vzniku Československa a vydali zákon o zřízení samostatného státu, mezi ně nepochybně patří. Posílí naše uvědomění, že cesta k samostatnosti a svobodě nebývá jednoduchá, proto bychom o ně měli pečovat,“ řekl starosta Hlučína Pavel Paschek.
Kytice u pomníku prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka se bude pokládat mezi 8.45 a 9 hodinami.
„Pietnímu místu i tradičnímu aktu nový reliéf konečně dodá potřebné důstojnosti, proto jsme o jeho zhotovení usilovali,“ doplnila místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.
Autorem reliéfu je dvaatřicetiletý ostravský sochař a restaurátor Jan Šnéberger, rodák z Českého Krumlova, který studoval Fakultu umění na Ostravské univerzitě u sochaře Mariuse Kotrby. Z jeho venkovních realizací ve veřejném prostoru je v nejbližším okolí například pomník skautingu ve Staříči, nebo socha kočárku v Havířově. Na reliéfu Masaryka pro Hlučín pracoval zhruba tři měsíce. Jako předlohu použil dobové fotografie a také si zpracoval rešerše Masarykových podobizen od významných sochařů, například Otakara Španiela.
„Dal jsem si opravdu záležet, zhotovit takový reliéf je pro každého sochaře skvělá reference a také velká pocta,“ uvedl sochař.
„Jsem rád, že Jan Šnéberger nezhotovil nějakou kopii, ale vytvořil skutečně originální dílo,“ komentoval sochu historik umění Jaroslav Michna z odboru památkové péče hlučínské radnice.
Reliéf je vyroben z polyestyrové pryskyřice. Původní bronzový reliéf byl totiž ukraden. Několik let ho nahrazovala provizorní dřevěná tabule. Proto nyní radní, kteří vybírali z předložených návrhů konečnou podobu reliéfu, rozhodli, že finančně nákladný materiál nahradí levnější variantou, která nebude lákat zloděje a je přitom dostatečně odolná. Za zhotovení reliéfu město autorovi zaplatilo 30 tisíc korun.
Vytvořeno 25.10.2017 15:43:34 | přečteno 5679x
Štítky:
aktualita ,
sdílení_fb_tw