Seznamte se s Thassos a Rhodos

rhodos2019

Thassos a Rhodos - řecké ostrovy, jejich historické památky, příroda a turistické zajímavosti v podání Arnolda Dudka na přednášce, která se uskuteční 15. 10. 2019 v 17 hodin v Zámeckém klubu v Hlučíně.

Thasos (nebo také Thassos) je nejseverněji položeným ostrovem v Egejském moři. Rozkládá se na ploše 379 km², obvod ostrova je dlouhý přibližně 100 km a počet obyvatel je zhruba 14 000. Hlavním městem je Limenas (nazývaný též Thassos) se nachází na severovýchodním pobřeží. Povrch ostrova je hornatý a nejvyšším vrcholem je hora Ypsarion (1204 m n. m.). Thassos je poměrně hodně členitý a pobřeží je lemováno písčitými i oblázkovými plážemi. Thassos, nazývaný díky množství lesů a vláhy „zeleným smaragdem v Egejském moři“ nebo, medvědím ostrovem", je místem, ke kterému se vážou báje. Je známý jako země mýtických Sirén, které zde dle řeckých bájí žily a způsobily ztroskotání nejedné lodi. Jsou zde mimořádně dobré podmínky pro klidnou a příjemnou dovolenou a právě proto je Thassoss jedním z nejoblíbenějších řeckých ostrovů pro rodiny s dětmi a romantiky.

 

Rhodos je řecký ostrov v Egejském moři, který dosahuje rozlohy 1400 km². Na délku ostrov měří zhruba 78 km a na šířku 38 m. Na ostrově žije zhruba 120000 obyvatel. Spolu s okolními neobydlenými ostrůvky tvoří stejnojmennou obec, jež je součástí regionální jednotky Rhodos spadající pod kraj Jižní Egeis. V blízkosti se nachází také ostrov Kos. Ostrov je turisticky nejoblíbenější ostrov Dodekanských ostrovů a spolu se Santorini a Mykonosem nejoblíbenější ostrov u samotných Řeků. Město Rhodos, které je hlavním městem ostrova, se nachází v severní špičce. Staré Město je něco nezvyklého. Je obklopené mohutnými středověkými hradbami a je jednim z nejdůležitějších historických míst na světě. Podle Pindara a dalších antických spisovatelů je původ Rhodu nerozlučně spjat s bájí o Diovi a Héliovi. Podle této báje z řecké mytologie se Zeus po vítězství nad Titány rozhodl rozdělit Zemi mezi Olympské bohy. Jediný, na koho se nedostalo, byl Hélios – bůh slunce, neboť ve chvíli, kdy se Země dělila, putoval se svým slunečním vozem po obloze a nikdo si na něj nevzpomněl. Když se vrátil a domáhal se svého podílu, Zeus ho sice politoval, ale sdělil mu, že to už není možné, neboť ostatní bohové by byli nespokojeni. Hélios tedy požádal Dia i ostatní bohy o souhlas s tím, že mu připadne země, která se sama vynoří z moře. Jakmile souhlasili, vynořil se z modrého moře ostrov. Hélios jej ozářil svým jasem a učinil jej nejkrásnějším ostrovem v Egejském moři. Ostrov nabízí mnoho možností, jak návštěvy historických památek, výlety do přírody tak sportovní aktivity. Na Rhodosu najdete klidné uličky s řadou překrásných taveren přes noční kluby a diskotéky až po pouťové atrakce a akvapark.


Vytvořeno 10.10.2019 | přečteno 649x | konecna@hlucin
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load