Město Hlučín

Oficiální stránky města Hlučín

Vyhledávání

Kategorie sekce

Setkali se s básníkem Kainarem a připomněli si sté výročí jeho narození

Setkání s Kainarem, autor: archiv gymnázia

Sto let od narození svého dosud nejvýznamnějšího absolventa si letos připomíná hlučínské gymnázium. Český básník a překladatel Josef Kainar, jehož jméno škola nosí, se narodil v roce 1917.

"Nejen pro současné a bývalé učitele gymnázia, ale i pro širší pedagogickou veřejnost jsme na 7. září uspořádali akci s názvem Setkání s Kainarem. Své prostory nám pro ně poskytla Nejen kavárna na Mírovém náměstí v Hlučíně," informovala informovala učitelka gymnázia Marcela Trčalová. 
Bývalé studentky školy Veronika Vlčková a Frederika Halfarová připomněly autorovu básnickou tvorbu, včetně veršů Stříhali dohola malého chlapečka, které zhudebnil a proslavil Vladimír Mišík. Kainarovy písňové texty uvedl Petr Martiník, doprovodil je ukázkami z tvorby muzikantů Gustava Broma, Michala Prokopa nebo Karla Plíhala, s nimiž Josef Kainar spolupracoval. Téměř tříhodinovou literárně-hudební akci doprovodila živým vystoupením folk-rocková skupina Khyr Brothers, která zahrála skladby nejen z Kainarovy, ale i ze své vlastní tvorby. 
Oslavy stého výročí Kainarova narození gymnázium zahájilo už svým příspěvkem k výstavě „Josef Kainar 1917-1971“, kterou pořádá Památník písemnictví na Moravě. Škola mu za tím účelem poskytla několik zajímavých materiálů z Kainarova středoškolského života. Výstavu již také navštívili někteří žáci hlučínského gymnázia. Další akce se připravují. Bude to například recitační soutěž organizovaná pro žáky hlučínského regionu. Chystá se také oficiální otevření nové školní knihovny, která ponese jméno Josefa Kainara. 
"Na jaře příštího roku budou následovat přednášky, které pro studenty připraví odborníci z Ostravské univerzity, a také Literární autobus, což je interaktivní poznávání autora přímo v místech spojených s jeho životem. Do organizace Roku s Kainarem se zapojí pedagogové, studenti, vědci a příznivci autora i gymnázia," doplnila ředitelka gymnázia Charlotta Grenarová. 
Josef Kainar se narodil 29. června 1917 v Přerově, kde začal navštěvovat místní gymnázium. V roce 1934 se na rok přestěhoval do Olomouce, kde jeho otec působil jako vrchní drážní inspektor. Tam také pokračoval ve studiu na gymnáziu. Následovala další změna otcova působiště. Tím se stalo nádraží v Ostravě-Přívoze. 
"Protože v Ostravě tehdy překvapivě nebylo ani jedno tzv. reálné gymnázium s češtinou jako vyučovací řečí, ocitl se Kainar v Hlučíně. Studium zahájil v září 1935 a ukončil ho maturitní zkouškou v červnu 1938. Během pobytu v Hlučíně se již věnoval básnické tvorbě a také hudbě, kterou měl vedle poezie tak rád. Po maturitě a odchodu na studia do Prahy se i vzhledem k politické situaci do Hlučína již nevrátil. Přesto ho pobyt v Hlučíně ovlivnil a v několika jeho raných básních můžeme najít motivy spojené s Hlučínskem," informoval Martin Rostek, pedagog gymnázia a organizátor akce Rok s Kainarem. Josef Kainar se poté postupně prosadil jako úspěšný básník. Jeho dílo je poměrně rozmanité. K nejznámějším sbírkám patří Nové mýty z období, kdy byl členem  tzv. Skupiny 42. Významná byla rovněž jeho spolupráce s hudebníky, například Vladimírem Mišíkem nebo Michalem Prokopem.
Hlučínské gymnázium nese od roku 2007 čestný název po svém dosud nejslavnějším absolventovi. Jeho prosazení před více než deseti lety nebylo jednoduché, trvalo skoro dva roky. 
"Dnes můžeme konstatovat, že tehdejší úsilí stálo za to. Kainarovo jméno se rychle stalo neodmyslitelnou součástí identity hlučínské střední školy. Pokud v následujících měsících někde uvidíte skupinku převážně mladých lidí diskutujících o Josefu Kainarovi, budou to pravděpodobně studenti gymnázia se svými profesory. A vy se k nim můžete směle přidat!" dodal Martin Rostek.13.9.2017 21:33:44 | přečteno 891x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
 

Městský úřad Hlučín

Telefon: 595 020 211
URL: www.hlucin.cz
Email: podatelna@hlucin.cz

Novinky na mail

 
load