Připomeňme si Den veteránů

vlčí mák

Přijďte si se zástupci vedení města a s příslušníky Vojenského veterinárního ústavu Hlučín a zástupci Římskokatolické farnosti Hlučín připomenout Den veteránů. Akce započne v 10.30 hodin Mší svatou v obřadní síni hřbitova Březiny a v 11 hodin se uskuteční pietní akt: čtení armádního rozkazu, projevy, položení kytic a věnců k pamětní desce se jmény padlých. Poté se přítomní přesunou na hřbitov RA a k hrobům položí kytici.


Tento den si připomínáme 11. listopad 1918, kdy oficiálně podpisem příměří (ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiègne) skončily boje první světové války. Signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger. Jde původně o americký termín pojmenování svátku, ve Spojeném království mají Den příměří, popřípadě Den vzpomínek. Vlčí mák se stal symbolem tohoto dne proto, že připomíná tradiční báseň o flanderských polích. Po bitvě tam rozkvetly vlčí máky a připomněly prolitou krev padlých bojovníků. Vlčí mák, jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války, poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří. Oficiálním svátkem se stal v roce 1926. Roku 1954 přejmenoval Kongres Den příměří na Den veteránů.


Vytvořeno 8.11.2019 | přečteno 465x | kristina.nenickova
Štítky: aktualita
 
load