Přes dvě tuny odpadu nasbírali účastníci akce Ukliďme Česko v Hlučíně

Ukliďme Česko 2018 v Bobrovníkách, autor: archiv

Letošní akci Ukliďme Česko přálo počasí, přesto se v některých lokalitách sešlo jen několik největších nadšenců. I tak se podařilo sesbírat celkem přes dvě tuny odpadů a patnáct starých pneumatik, jak nakonec spočítali pracovníci městské společnosti TS Hlučín.

Odpad v pytlích svážela z ulic TS Hlučín už v pátek 6. dubna, kdy úklid začal, a také v sobotu, kdy se odehrála jeho hlavní část.
"Byla to moc fajn akce i díky tomu, že nám krásně svítilo sluníčko," prozradila Magda Kleinová z organizace Agri Nostra, která organizovala úklid na Rovninách. Akce se zúčastnily hlavně děti, byla jich asi třicítka a dvanáct dospělých. "Je potěšující, že nový odpad už moc nepřibývá. Spíše jsme likvidovali starší odpadky a také stavební materiál, za jehož uložení se musí platit," prozradila Magda Kleinová. Agri Nostra pro účastníky připravila i následný doprovodný program, pro který poskytl zázemí kynologický klub. "Se psy to bylo skvělé, také ukázky prvků Montessori pedagogiky byly zajímavé, no a samozřejmě i posezení s opékáním všechny bavilo," doplnila Magda Kleinová. 
"V příkopech u cesty z Malánek po Jasénky a také ve směru na Vrablovec jsme nasbírali celkem 28 pytlů odpadu, našli jsme i dvě staré pneumatiky a také 66 lahví od vodky," poznamenal Pavel Cyrus za partu pěti odvážných z Malánek. 
Osm obyvatel sídliště OKD včetně čtyř členů pořádajícího osadního výboru uklízelo jako už tradičně prostory za garážemi v ulicích Severní a Hornické a starou cestu od OKD k Mýtu směrem na Darkovičky. "Letos už bylo v těch místech o něco méně odpadků než dříve. Nasbírali jsme tam celkem deset pytlů," informoval předseda osadního výboru Miroslav Kosík.
V Bobrovníkách se činili hlavně malí hasiči. Dětem z hasičské přípravky ve věku od tří do šesti let přišli pomoct i rodiče. "V pátek jsme s dětmi procházeli okolí bobrovnické školy a školky a okraje lesa. Nasbírali jsme šest pytlů odpadu a vytáhli staré pletivo. Dětem se akce líbila. V sobotu jsme pokračovali v pěti lidech, z nichž tři jsou členové osadního výboru, v uklízení točny kolem Bobry clubu a hřiště u vodojemu, kde jsme nasbírali další čtyři pytle odpadu. Osobně se akce účastním každý rok a jsem rád, že odpadků každoročně ubývá," řekl organizátor Jakub Šimánek z osadního výboru Bobrovníky. 
Mohutnou účast uklízecích čet zaznamenali v Darkovičkách, kde se zapojilo pětadvacet lidí, vesměs hasiči, ale také fotbalisté nebo členové klubu důchodců. Skupina uklízela především na cyklostezce do Hlučína, podél hlavní silnice z Hlučína do Darkoviček, v Kozmické ulice, u hlavní silnice na Vřesinu a také koryto Jasénky a prostory kolem darkovičského kulturního domu. "Akce se účastní už tradiční okruh lidí, ale jsme rádi, že se zapojují lidé napříč generacemi," řekl za pořadatele Pavel Kuchař z Jednotky Sboru dobrovolných hasičů Darkovičky. Také v Darkovičkách organizátoři připravili na závěr setkání společné opékání párků. 

Ukliďme Česko 2018 v Darkovičkách


Vytvořeno 11.4.2018 0:19:15 | přečteno 538x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load