MUZEUM PŘIPOMÍNÁ VÝZNAMNÉHO HLUČÍNSKÉHO RODÁKA

Výstava Johannes Bochenek

Jubileum 190 let od narození hlučínského rodáka Johannese Bochenka (1831–1909) se Muzeum Hlučínska rozhodlo připomenout retrospektivní výstavou jeho malířské tvorby.


Osmnáctiletý Bochenek začal studovat malířství na Akademii umění v Berlíně. „Protože patřil k talentovaným žákům, získal prestižní stipendium na studium v Římě. Tam se utvrdil ve svém uměleckém názoru, kterým byl nazarénismus,“ prozradil autor výstavy Jiří Jung. Náboženská malba hrála v jeho díle ústřední roli, takže získal řadu zakázek na oltářní obrazy, a to především ve Slezsku a na jeho rodném Ratibořsku.

Výstava přibližuje autorův život a prezentuje průřez jeho tvorbou, zahrnující kromě oltářních pláten také portréty duchovních osob. Třebaže nemohly být všechny malby prezentovány v originále, představuje výstava i tak doposud největší přehlídku Bochenkových obrazů. Ty byly zapůjčeny převážně z místních farností. „Na výstavě jsou prezentována plátna ze Sudic, Štěpánkovic, Hlučína, Bohuslavic, Kobeřic, nebo Dolního Benešova. Obzvláště si ceníme zápůjčky z polských Tarnovských Hor,“ dodal Jung. „Vyzvednutí vysoko zavěšených nástěnných obrazů z tamního kostela svatého Petra a Pavla bylo dobrodružné a neobešlo se bez lešení a žebříků", doplnil zaměstnanec muzea Jan Gromnica. Zvláštní poděkování za vyjednání zahraniční zápůjčky patří hlučínskému faráři Petru Rakovi. „Tolik Bochenkových obrazů pohromadě se jen tak neuvidí. Obzvláště mě zaujalo ztvárnění trpícího Krista se dvěma průstřely, které dokládají těžké boje v Sudicích na konci druhé světové války,“ uvedl ředitel muzea Metoděj Chrástecký. Expozici připravil ve spolupráci s Muzeem Hlučínska dr. Jiří Jung z Katedry dějin umění a kulturního dědictví Filozofické fakulty Ostravské univerzity, který se dlouhodobě věnuje umění a architektuře Hlučínska 19. a 20. století. Výstavu můžete zhlédnout do 2. února 2022 v Muzeu Hlučínska.

Jiří Neminář
Muzeum Hlučínska

plakát Bochenek

Vytvořeno 23.11.2021 12:37:14 | přečteno 400x | skulinova@hlucin
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load