MIKASA POMÁHÁ UŽ 12 LET

Mikasa IMG 20210730 112419

Mikasa je nezisková organizace, která už 12 let pomáhá lidem s autismem a těžkým mentálním postižením najít cestu ke štěstí. Působí výhradně v Moravskoslezském kraji. Mezi její klienty patří i lidé z Hlučína a blízkého okolí.

V čem konkrétně Mikasa pomáhá? 

Mikasa je jednou z mála organizací, která se nebojí pracovat s klienty s agresí. „Otevíráme dveře všem, od nichž dávají jiní ruce pryč,“ uvedl ředitel organizace Mikasa Michal Panáček. „Naší vizí je svět, kde lidé s autismem, mentálním postižením a lidé, kteří o ně pečují, žijí spokojený život.“ A této vizi odpovídají i služby a aktivity, jejichž pomocí Mikasa pomáhá i lidem z Hlučínska. Pracuje na tom, aby lidé s autismem a jejich blízcí „nežili v klecích“.

Jak Mikasa pomáhá?

Mikasa nabízí hned několik služeb a aktivit, které pracují nejen s lidmi s handicapem, ale také s jejich blízkými, pečujícími. Mezi sociální služby se řadí denní stacionář a sociální rehabilitace. Mezi aktivitami najdete průvodcovství, homesharing a podpůrné rodičovské skupiny. Denní stacionář pomáhá klientům s autismem a středně těžkým a těžkým mentálním postižením od 16 let zvládat každodenní činnosti. Zároveň rozvíjí jejich schopnosti a podporuje jejich samostatnost. Součástí denního stacionáře jsou nejrůznější aktivity s klienty jako Snoezelen terapie, výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti, ale i aromaterapie nebo bazální stimulace. Sociální rehabilitace pomáhá klientům s nižší mírou podpory od 7 let zvládat každodenní nároky běžného fungování ve společnosti. Jejím cílem je úspěšný nácvik dovedností s klienty, zvednutí sebevědomí a jejich úspěšné fungování ve společnosti. Průvodcovství pomáhá rodičům autistů najít správnou cestu, jak správně jednat se svými dětmi. Funguje jako pomyslný maják, který pečující nasměruje správným směrem. Pečující zjistí, kde hledat pomoc a zorientují se v nové životní situaci. Současně také získají průvodce na jejich cestě životem. Homesharing pomáhá ulehčit život rodičům pečujícím o děti s poruchou autistického spektra. Mikasa v tomto případě figuruje jako prostředník, který najde vhodné hostitelské rodiny, které se na přechodnou dobu dokáží postarat o člověka s autismem. Rodiče se díky tomu mohou věnovat sami sobě, dalšímu dítěti v rodině nebo načerpat novou sílu do péče. Podpůrné rodičovské skupiny pomáhají rodičům dětí i dospělých s autismem sdílet náročné situace. Rodiče se zde mohou svěřit s problémy, které je trápí. Za podpory ostatních členů skupiny a vedení terapeutů hledají nové strategie a řešení. Tím ale pomoc lidem z okolí nekončí.  současné době se všechny síly organizace Mikasa napínají směrem k vybudování místa pro život osob s autismem a chováním náročným na péči. „V Česku chybí dostatek zařízení, která by poskytla adekvátní péči a bydlení lidem s autismem,“ upozornil Michal Panáček. „Například v Moravskoslezském kraji je jediné specializované zařízení, které pojme 8 klientů. To je naprosto nedostačující. Víme minimálně o více než 30 klientech, kteří by nové místo pro život s kvalitní péčí potřebovali.“ Domov Mikasa by měl stát na okraji Bělského lesa v Ostravě Výškovicích. Pomůže osmi dalším klientům. Momentálně Mikasa řeší poslední administrativní záležitosti. Začátek výstavby se plánuje na jaro 2022. První klient najde své místo pro další životní etapu v Domově v lednu 2024.

Chcete organizaci Mikasa podpořit?

Všechny možné formy pomoci organizaci Mikasa najdete na adrese mikasazs.cz/darujte/. Organizaci můžete také sledovat na sociálních sítích Facebook, Instagram nebo LinkedIn, kde můžete sdílet jejich příspěvky mezi své známé. Nikdy nevíte,komu tím můžete pomoci.

Jakub Špaček, Mikasa z.s.

Mikasa 20190822 134554

Vytvořeno 25.12.2021 | přečteno 743x | skulinova@hlucin
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load