Masopust v Hlučíně má i vlastního medvěda, fenoménem se stává komentovaná zabijačka

Hlučínský masopust 2019, autor: Ivana Gračková
Hlučínský masopust, jehož kdysi silnou tradici loni oprášila skupina místních nadšenců v čele s Lukášem Krčkem, se letos v sobotu 23. února fakt vyvedl. Hlavně děti potěšila přítomnost koní v masopustním průvodu. Harmonikář Eda, s nímž si do Restaurace u Bětky přišlo posedět mnoho návštěvníků akce, řízná hudba Hlučíňanka i cimbálovka Friš se zasloužili o bujarou atmosféru lidové zábavy. Velký zájem opět vzbudila komentovaná zabijačka, i když se na náměstí čuník samozřejmě už jen porcoval.
Pro hlučínský masopust se komentovaná zabijačka postupně stává fenoménem, takže pořadatelé zvažují, že ji zařadí i v dalších letech.
„Velkou pozornost jsme věnovali obsazení stánků. Víme, že jich na našem masopustu není mnoho, ale nechceme  z našeho setkání dělat komerční akci. Proto nezveme stánkaře, kteří přijíždějí na akce s jediným cílem vydělat. Většinu stánků tak obsluhoval dokonce vždy někdo z organizátorů akce, další provozovali místní drobní podnikatelé a kavárníci,“ prozradil hlavní iniciátor povedené akce Lukáš Krček.
Stejně jako loni i tentokrát se jen zaprášilo po kreplích, tedy koblížcích, které nesmí chybět na žádném masopustu. Velký zájem byl i o produkty řeznictví. No a samozřejmě největším lákadlem pro návštěvníky byl průvod masek, mezi nimiž nechyběl ani nezbytný medvěd. „Sehnat v době masopustu kostým medvěda je zhola nemožné. Proto jsem ho už na loňský ročník vyrobil. Trvalo mi to s přestávkami tak osm hodin. Ale jsem rád, že teď máme vlastního medvěda,“ doplnil Lukáš Krček.
„Pro nás je potěšující, že se v Hlučíně dala dohromady parta lidí, která organizuje řadu komunitních akcí zejména ve vazbě na naši křesťansko-katolickou historii. Že město jako instituce nemusí být jejich pořadatelem, ale pouze pro ně poskytuje vstřícné zázemí, považujeme za ten nejlepší důkaz silné občanské angažovanosti lidí z Hlučína. A jsme na ně pyšní. Ostatně proto jsme organizátorům i letos s chutí a důvěrou poskytli předem stanovený finanční budžet na pořádání obdobných občanských setkání i maximální technickou podporu naší, k tomu určené, městské příspěvkové organizace Sport a kultura Hlučín,“ prohlásil starosta Hlučína Pavel Paschek, který na úvod průvodu předal rozpustilým maškarám symbolické klíče od městských bran.
Vytvořeno 24.2.2019 16:11:03 | přečteno 617x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load