Kadet z Hlučína vicemistrem ČR v šermu

Stupně vítězů

Vicemistr České republiky pro rok 2019 v šermu fleretem v kategorii kadeti je z Hlučína-Darkoviček.


Dne 26. května 2019 proběhlo v Bystřici nad Pernštejnem mistrovství České republiky v šermu fleretem v kategorii kadeti (do r. narození 2002). Mistrovský titul obhájil potřetí v řadě podle očekávání Marek Totušek (2002) z domácího oddílu TJ Sokol Bystřice nad Pernštejnem.

O překvapení šampionátu se  ovšem zasloužil borec z oddílu Šerm Ostrava Pavel Kozák (2003) z Hlučína Darkoviček, který nastupoval do  turnaje z 9. místa pohárového žebříčku. V základní skupině vyhrál všech sedm soubojů a až ve finále podlehl zkušenějšímu soupeři. Kadet, který je studentem kvinty Biskupského gymnázia v Ostravě, tak získal titul vicemistra ČR v šermu fleretem pro r. 2019 a v pořadí poháru Českého šermířského svazu je nyní na 4. místě.

Oddíl Šerm Ostrava trénuje v tělocvičně ZDŠ Ukrajinská v Ostravě – Porubě pod vedením Mgr. Petra Neshody a patří prakticky od svého založení k nejkvalitnějším základnám pro šerm fleretem v České republice, o čemž svědčí pravidelné umístění borců z oddílu na stupních vítězů a  v elitní desítce v rámci obsazovaných turnajů i  v Českém poháru. Na mistrovství v Bystřici nad Pernštejnem tak obsadili 5. místo Lukáš Janeček (r. 2002) a dále 7. místo Jan Gigánek (r. 2004). V turnaji družstev v kategorii Kadeti se o celkové 4. místo zasloužili společným úsilím všichni tři borci z oddílu Šerm Ostrava.

Foto pohár a diplom

Výsledky turnaje MČR 2019 fleret kadeti

Ilustrační duel fleretem Kozák Pavel

Pozn. red.:

Sportovní šerm je olympijský sport, který byl zastoupen již na prvních novodobých olympijských hrách v Aténách (1896). V současné době se bojuje třemi zbraněmi (fleret, kord a šavle). Na rozdíl od nedávné minulosti mohou šermovat kordem a šavlí i ženy a tyto kategorie jsou zařazeny mezi olympijské disciplíny.

 Jednotlivé zbraně se liší technikou šermu, zásahovou plochou a v případě fleretu a šavle i právem útočícího šermíře. Toto "právo útoku" je pro laika velmi obtížně rozeznatelná věc a možná příčina nepochopení těchto dvou zbraní a tudíž i snížení jejich divácké popularity. V "právu útoku" jde o to, že šermíř, který první začne útočit, má právo tento útok dokončit bez útočné protiakce soupeře. Naopak soupeř musí tento útok vykrýt a tím převezme právo na odvetu. Pokud jste laik a sledujete zápas v šavli nebo fleretu, pokuste se soustředit jen na to, kdo začal útok a jak reagoval jeho soupeř. Je to základní problém k pochopení těchto dvou disciplín.


Vytvořeno 30.6.2019 | přečteno 692x | kristina.nenickova
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load