Jak na „šmejdy“

šmejdi

V poslední době se ve městě množí případy, kdy byty a domy obcházejí terénní pracovníci nejmenované firmy a chtějí kontrolovat vaše složenky SIPO nebo vaše smlouvy s dodavateli energií. V případech naléhavého až neodbytného jednání lze na místo přivolat Městskou policii Hlučín - linka 156, či Policii České republiky - linka 158.


 „Nejdůležitější je prevence a informovanost. Prioritou je nevpouštět „šmejdy“ do bytu či rodinného domu. V minulosti již při těchto kontaktech, kdy je senioři vpustili do domu, byly odcizeny cenné věci. Doporučuji nesdělovat jim osobní údaje a nic nepředkládat a zejména nic nepodepisovat. Nový trendem je přihlášení se do aukce energií, což tito „šmejdi“ zprostředkovávají a nesepisují přímo smlouvy o odběrech. Přihlášení do aukce je pro přihlášeného závazné, v případě, že je uvedeno ve smlouvě sankční řízení, lze toto vymáhat po osobách, které se přihlásili a neuzavřeli následnou smlouvu s výhercem aukce. V některých aukcích je tudíž povinnost sepsat smlouvu, když je výhodnější, než dosavadní smlouva, kterou většinou postižené osoby překládají při prvotním kontaktu.  Často jde ze strany "šmejdů" o jednání a následné rozhodování pod nátlakem. Uvedené jednání je nutné nahlásit. V těchto případech je pro policisty důležitá informace k osobám  ("šmejdům") - popis, věk, oděv, nějaké poznávací znaky a také pokud odjeli vozidlem - popis, nejlépe registrační znaku. Ze zkušeností do příjezdu hlídky z místa „šmejdi“ zmizí“, sdělil Daniel Lhotský z PČR Hlučín. 

Od uzavřené smlouvy lze v případě zákazníka (spotřebitele) dle § 1829 občanského zákoníku písemně odstoupit ve lhůtě 14 dnů. U smluv o dodávkách energií, která byla uzavřena s dodavatelem energií mimo obchodní prostory, lze tyto smlouvy vypovědět podle § 11a odst. 3 energetického zákona od okamžiku podpisu smlouvy, až do 15. dne po zahájení dodávek.Vytvořeno 28.6.2019 | přečteno 530x | kristina.nenickova
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load