Farnost dostane další příspěvek na opravu kaple v Darkovičkách

Kaple v Darkovičkách, autor: Martin Šmíd

Dalších 130 tisíc korun dostane hlučínská římskokatolická farnost na rekonstrukci kaple v Darkovičkách. Rozhodli o tom  zastupitelé na svém posledním jednání roku 2017, které se konalo ve čtvrtek 14. prosince.

Žádost o dotaci zastupitelé projednávali už v listopadu, kdy ale nepřijali žádné usnesení. V době, kdy se o ní hlasovalo, už v sále nebyli přítomni někteří koaliční zastupitelé a část opozice návrh nepodpořila. 
"Bylo pro nás překvapením, že opoziční zastupitelé z Darkoviček návrh nepodpořili," uvedl starosta Pavel Paschek. Na prosincovém jednání už návrh prošel bez připomínek. 
Na opravu kaple, která přišla celkem na 1,5 milionu korun, město už zjara přispělo 400 tisíci korunami. Na zbytek částky si farnost vzala půjčku ve výši 600 tisíc korun. Splácet ji bude tři roky. 
"Církev nám letos vyšla vstříc při směně pozemků, které jsme potřebovali pro další rozvoj hlučínských technických služeb. Ovšem následně vznikla církvi z této směny daňová povinnost ve výši 130 tisíc korun, takže jí poté pochyběly prostředky na uhrazení opravy kaple. Proto jsme jako radní města zastupitelům navrhovali vyjít vstříc nové žádost hlučínské farnosti," vysvětlil starosta Paschek. 
Kaple Panny Marie Nanebevzetí v Darkovičkách, od jejíhož vysvěcení v příštím roce uplyne 50 let, se rekonstruovala v prvním pololetí. Opravovala se střecha, na níž se měnila krytina a oplechování, dále izolace stropu lodi, presbytáře i zákristie. Měnila se okna v lodi kaple, uvnitř se malovalo. Na doporučení projektanta se pro odvětrání a odstranění kondenzující vlhkosti v kapli instaloval unikátní větrací systém. Nejvíce je asi vidět opravená fasáda s novým nátěrem. V příštím roce se bude za výrazné podpory města kaple rozšiřovat o přístavbu, v níž bude v budoucnu umístěn zrestaurovaný historický dřevěný pohřební kočár. 

Vytvořeno 14.12.2017 19:27:23 | přečteno 457x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load