Dvanáctiletá Adéla bojovala s vlnami Atlantiku

Hlučínská jachtařka

Dvanáctiletá Adéla Rabasová z Hlučína Darkoviček, členka Jacht klubu Jezero Hlučín, loňská mistryně České republiky mladších žaček v okruhovém jachtingu obhájila kvalifikaci a zařadila se mezi sedm nejlepších jachtařů lodní třídy Optimist, kteří reprezentovali Českou republiku ve Francii v Crozon-Morgat. Aktuálně obhájila prvenství na Mistrovství České republiky konané v září na Lipenské přehradě a umístila se na prvním místě v kategorii starších žaček v okruhovém jachtingu a v absolutním pořadí z 92 lodí získala bronzovou medaili. Gratulujeme a držíme palce do dalších závodů!

Konkurence na ME byla velmi vysoká, i když se jednalo o mistrovství Evropy, bylo přihlášeno 49 zemí světa včetně Japonska, USA, Brazílie, Nového Zélandu, Keni a dalších, převážně přímořských států a i naši závodníci zde našli své místo. Přípravy na mistrovství Evropy započali již v zimě soustředěními ve Španělsku, Chorvatsku, Itálii a v Polsku na Baltském moři, ale také na Hlučínském jezeře.

Adéla Rabasová se umístila ze tří českých děvčat nejlépe na 95 místě ze 117 závodnic a zanechala za sebou i tak silné jachtaře z Hongkongu, Nového Zélandu, Turecka či Kanady. Celkem i s chlapci se mistrovství účastnilo 293 mladých jachtařů. První příčky byly obsazeny u chlapců i dívek závodníky z Itálie.

Na tak specifické podmínky Atlantiku s přílivem a odlivem, mořskými proudy, vysokými vlnami a v různých podmínkách síly větru je to velký úspěch a nová zkušenost.

Lodní třída Optimist je největší mezinárodní lodní třída na světě uznaná Mezinárodní jachetní federací ISAF pro mládež do 15 let. Přes 150 tisíc dětí na pěti kontinentech se věnuje této malé plachetnici s plochým dnem s tupou přídí a čtyřrohou plachtou se spritem. I v Hlučíně máme aktivní Jacht klub YC Jezero Hlučín, kde se děti ideálně ve věku od 8 let mohou naučit nejen základy jachtingu, stejně jako Adéla, která zde také začínala. Rádi přivítají nové členy, kteří mají chuť a snahu se naučit základy jachtingu a vybudují si sebedůvěru, samostatné rozhodování, tělesnou kondici a hlavně vnímání přírody. 

Kontakt

Vendula Škráčková

Tel: 732 414 709

E-mail: vendy.skrackova@gmail.comYC Hlučín


Asociace lodní třídy Optimist - logo

Asociace lodní třídy Optimist je občanské sdružení s cílem rozvíjet dětský okruhový závodní jachting. Zastupuje lodní třídu v rámci Českého svazu jachtingu, vůči pořadatelům pohárových závodů a vůči mezinárodní asociaci lodní třídy Optimist (IODA), která pořádá MS a ME. AltQ také spolupracuje s kluby a metodicky je podporuje. Členství v AltQ je pro závodníky, kteří se chtějí účastnit pohárových závodů a být v nich hodnoceni. Výsledky pohárových závodů a MČR jsou podkladem pro nominaci na MS a ME. Členství v AltQ je také pro trenéry a příznivce, kteří chtějí dětský jachting posouvat dále. Jak vypadá příprava malých jachtařů Českém Yacht Klubu se můžete podívat zde:
http://www.youtube.com/watch?v=m1rreYRfwHo&feature=youtu.be


Vytvořeno 9.10.2019 | přečteno 452x | kristina.nenickova
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load