Den za obnovu lesa – Šilheřovice - Černý les

Den za obnovu lesa 2019

V jeden den, 19. října, pomůže veřejnost ve všech krajích na dvanácti místech v zemi obnovit lesy postižené kůrovcovou kalamitou. Jedná se o největší akci svého druhu v historii státního podniku. Přijďte taky. Lesy České republiky, s.p., vás zvou na Den za obnovu lesa. Je to den, který nás spojí v úsilí čelit mimořádné kalamitě v našich lesích tím, že společně tento den symbolicky zahájíme výsadbu nových lesů, které budou růst po další generace. Lidé 19. října vysadí pod vedením lesníků a studentů lesnictví tisíce dřevin, uklidí vytěžené plochy a postaví oplocenky, které sazenice ochrání před zvěří. Nářadí bude k dispozici. 

Přijďte nás i se svými blízkými podpořit v Den za obnovu lesa. Kromě výsadby sazenic si můžete vyzkoušet i lesnické dovednosti, prověřit si své znalosti a v příjemném prostředí se také určitě dobře pobavíte. Rádi bychom upozornili, že osoby mladší 15 let mohou sázení a další práce v lese provádět jen se souhlasem zákonného zástupce.

Spolu s našimi lesáky i známými osobnostmi z vašeho regionu přidáte svůj první stromek ke společnému úsilí nazvanému Sázíme lesy nové generace.

Svoji účast pro Moravskoslezský kraj potvrdila i Adolfína Tačová (gymnastka, olympijská medailistka).

Skupinám nad 10 zájemců doporučujeme předem kontaktovat koordinátora: vaclav.langer@lesycr.cz


Datum a čas: 19.10.2019 od 10:00 do 16:00 hod.
Parkoviště: GPS: 49.9065436N, 18.2817683E
Shromaždiště: GPS: 49.9065436N, 18.2817683E
Program: – měření kmenů a měření volně stojících stromů
– lesnické plánování (informace o lese)
– setkání se známými osobnostmi
– lesní pedagogika pro nejmenší
– lesní technika
– zalesňování
– přibližování dříví koněm
Poznámka organizátorů: Pro zalesňování doporučujeme pevnou obuv a oděv přizpůsobený počasí a terénu. Nářadí poskytnou organizátoři.

Den za obnovu lesa

Čelíme jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví. Hlavním viníkem je probíhající klimatická změna a s ní související sucho. Historická výzva, kterou nelze než přijmout…

Nesporná je naše povinnost vytvořit na zbytcích starého lesa les nový. Čím dříve se do toho pustíme, tím to půjde snáz a levněji. Rozsah ploch, které musíme osázet, je tak obrovský, že tvoříme novou krajinu. Takovou, která znovu přetrvá generace.

Kalamitu je možné vnímat i jako příležitost. Příležitost pro nový les, odolnější vůči škůdcům, měnícímu se klimatu i stále větším výkyvům… V tomto případě to není jen možné, ale naprosto nezbytné. Jiná alternativa než nový les totiž není.


Vytvořeno 16.10.2019 | přečteno 1296x | kristina.nenickova
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load