Čtyři velké investice najednou jsou hlučínským rekordem

stavba tělocvičny v Darkovičkách, autor: His Madworld

Rekordní počet investic, oprav veřejných prostranství, chodníků a komunikací se letos dělalo v Hlučíně.  čtyři z nich, vybudování dvou tělocvičen, oprava ulice Rovniny a úprava prostranství kolem kulturního domu, budou pokračovat v příštím roce. 

„Nikdy dříve v novodobé historii Hlučína jsme nezažili souběh čtyř opravdu velkých staveb, jako tomu bylo v letošním roce,“ uvedla vedoucí odboru investic Městského úřadu Hlučín Gabriela Dihlová. Pro městské části Bobrovníky a Darkovičky jsou jednoznačně nejvýznamnějšími událostmi stavby dvou tělocvičen. 
„Se stavbou tělocvičny v Bobrovníkách jsme na začátku trochu zápasili. Vznikl totiž problém se sanací podloží, který částečně vznikl na straně projektanta. Geotechnik na základě geologických zkoušek navrhl opatření, takže se naštěstí vše podařilo zdárně vyřešit,“ prozradila Gabriela Dihlová. 
Letos se zároveň rozběhly úpravy veřejného prostranství kolem Kulturního domu Hlučín a také rekonstrukce komunikace Rovniny, na kterou se městu podařilo získat dotaci. 
V tomto roce jsme dále zateplili domy na Opavské 10 a 12 a na Severní 2. V městských bytových domech v ulicích dr. E. Beneše a v Zahradní se zase opravovalo ústřední topení. Ostře sledovanou stavbou byla revitalizace zahrady u kulturního domu a hasičárny v Bobrovníkách, která je kulturním centrem této městské části. Letos v srpnu se tam odehrávaly oslavy 640 let od založení Bobrovníků a do té doby musely být úpravy hotové. Však také firma, která vyhrála výběrové řízení na stavební práce, nakonec kvůli nekompromisně nastaveným termínům odstoupila a zakázku získala až druhá společnost v pořadí. Vše se stihlo a oslavy byly velkolepé. 
„Jen trávu jsme ještě nevysadili. Před oslavami jsme na zahradu instalovali starší umělý trávník, který nahradíme hned zjara hotovými travními pásy. Prostor je totiž natolik frekventovaný, že panují obavy, zda by trávník z čerstvě zasetých semen měl vůbec šanci vyrůst,“ poznamenala místostarostka Blanka Kotrlová, která většinu staveb v jejich průběhu pravidelně osobně kontroluje a spolu s pracovníky investičního odboru městského úřadu hlídá dodržování kvality stavebních prací. 
Ani Darkovičky nezůstaly zkrátka, okolí tamního kulturního domu také prokouklo, přibyly tam chodníčky, ale hlavně nové stromy, keře a kytky, které pokvetou od jara do podzimu. Darkovičští už se proto těší na začátek příštího roku, až se jejich centrum rozzáří jarními barvami. 
V listopadu skončila též stavba výletní komunikace určené hlavně pro cyklisty, která vede z Hlučína na Bobrovníky. Dále se instalovaly semafory v Bobrovníkách U Hájenky, v Malánkách a ještě se instalují v ulici Zahradní. Opravené jsou chodníky a osvětlení v Zámeckém parku. 
Kvůli opravám komunikací a chodníků byla přes léto rozkopaná značná část Hlučína i Bobrovníků; Darkovičky jen částečně, protože tam se čeká nejprve na výstavbu kanalizace. Proto se tam rekonstruují jen ta místa, která nebudou budoucí stavbou zasažena, nebo kde kritická situace už nedovolí další odklad. Nepříjemnosti, které museli snášet chodci, řidiči i obyvatelé ulic, kde se prováděly stavební práce, snad vyspravené chodníky a silnice vynahradí. Opravené jsou komunikace v ulicích Lelkova, Mánesova, Slovanská, Pěkníkova, část Jarní a chodníky v ulicích Čapkova, A. Dvořáka, Hornická a ČSA. 
„Nejvíce nás mrzí, že se letos nepodařilo zajistit finance na rekonstrukci náměstíčka na sídlišti OKD. Tahle investice proto patřila k prvním, které rada navrhla zařadit do rozpočtu na příští rok. Zastupitelé o něm budou rozhodovat na svém zasedání v prosinci,“ uvedla místostarostka Kotrlová. 

Ivana GračkováVytvořeno 15.12.2017 12:17:58 | přečteno 1015x
Štítky: aktualita , sdílení_fb_tw
 
load